statystyki

Były opiekun niepełnosprawnego otrzyma wsparcie dla bezrobotnych

autor: Michalina Topolewska07.11.2016, 07:19; Aktualizacja: 07.11.2016, 08:46
Obecnie w przypadku zaprzestania opieki tracą to uprawnienie, a jednocześnie nie mogą się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych.

Obecnie w przypadku zaprzestania opieki tracą to uprawnienie, a jednocześnie nie mogą się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych.źródło: ShutterStock

Jeśli osoba mająca prawo do jednego ze świadczeń opiekuńczych straci je z powodu śmierci podopiecznego, będzie mogła się starać o pomoc finansową z urzędu pracy. Okres zajmowania się członkiem rodziny będzie bowiem potraktowany jako czas zatrudnienia.

Wprowadzenie takiego rozwiązania zakłada ustawa z 6 października 2016 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o świadczeniach przedemerytalnych, która została uchwalona przez Senat bez żadnych poprawek. Jest ona adresowana do osób, które zrezygnowały z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym członkiem rodziny i otrzymują z tego tytułu świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna. Obecnie w przypadku zaprzestania opieki tracą to uprawnienie, a jednocześnie nie mogą się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych. Często skutkuje to tym, że pozostają bez środków do życia, bo po długim okresie opieki trudno jest im szybko wrócić na rynek pracy.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • wykluczony(2017-03-08 21:10) Zgłoś naruszenie 20

    witam a co z tymi ktorzy byli opiekunami "wykluczonymi" bez prawa do zasilku ? ci maja po smierci podopiecznych tynk ze sciany jesc? im sie za lata opieki juz nic nie nalezy ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane