statystyki

Były opiekun niepełnosprawnego otrzyma wsparcie dla bezrobotnych

autor: Michalina Topolewska07.11.2016, 07:19; Aktualizacja: 07.11.2016, 08:46
Obecnie w przypadku zaprzestania opieki tracą to uprawnienie, a jednocześnie nie mogą się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych.

Obecnie w przypadku zaprzestania opieki tracą to uprawnienie, a jednocześnie nie mogą się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych.źródło: ShutterStock

Jeśli osoba mająca prawo do jednego ze świadczeń opiekuńczych straci je z powodu śmierci podopiecznego, będzie mogła się starać o pomoc finansową z urzędu pracy. Okres zajmowania się członkiem rodziny będzie bowiem potraktowany jako czas zatrudnienia.

Wprowadzenie takiego rozwiązania zakłada ustawa z 6 października 2016 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o świadczeniach przedemerytalnych, która została uchwalona przez Senat bez żadnych poprawek. Jest ona adresowana do osób, które zrezygnowały z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym członkiem rodziny i otrzymują z tego tytułu świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna. Obecnie w przypadku zaprzestania opieki tracą to uprawnienie, a jednocześnie nie mogą się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych. Często skutkuje to tym, że pozostają bez środków do życia, bo po długim okresie opieki trudno jest im szybko wrócić na rynek pracy.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • wykluczony(2017-03-08 21:10) Zgłoś naruszenie 20

    witam a co z tymi ktorzy byli opiekunami "wykluczonymi" bez prawa do zasilku ? ci maja po smierci podopiecznych tynk ze sciany jesc? im sie za lata opieki juz nic nie nalezy ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane