statystyki

Jak listopadowe nieobecności w pracy wpłyną na wysokość wynagrodzenia zasadniczego

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak03.11.2016, 08:40; Aktualizacja: 03.11.2016, 08:53
Pracownik ma obowiązek uprzedzić pracodawcę o przyczynie i planowanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.

Pracownik ma obowiązek uprzedzić pracodawcę o przyczynie i planowanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.źródło: Bloomberg

PROBLEM Pracownik w listopadzie 2016 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim przez pierwsze cztery dni miesiąca. Bierze też jeden dzień urlopu bezpłatnego. Dwukrotnie spóźnia się do pracy po 45 minut i nie odpracowuje tego spóźnienia. Ponadto w związku ze stawiennictwem w sądzie w charakterze świadka w prywatnej sprawie ma całodniową nieobecność. W listopadzie korzysta także ze zwolnienia z części dnia pracy, aby załatwić prywatną sprawę, przy czym z czterech godzin nieobecności odpracowuje trzy i pół godziny. Wynagradzany jest stałą stawką miesięczną 6000 zł brutto. Pracuje w podstawowym czasie pracy na pełny etat. Jakie dokumenty usprawiedliwiają jego nieobecności? Które dni/godziny będą niepłatne? Jakie wynagrodzenie zasadnicze otrzyma za listopad 2016 r.?

ODPOWIEDŹ

Pracownik ma obowiązek uprzedzić pracodawcę o przyczynie i planowanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Jeśli jednak nieobecność była nieprzewidziana, ma obowiązek najpóźniej w drugim dniu absencji zawiadomić o jej przyczynie i przewidywanym okresie jej trwania. Wynika to z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1632).

Pracodawca może ustalić w przepisach wewnętrznych sposób powiadamiania o nieobecności, a jeśli tego nie zrobi, pracownik powinien poinformować o absencji osobiście lub przez pośrednika, telefonicznie bądź z wykorzystaniem innych środków łączności. Gdy tego zaniecha, może się narazić na zwolnienie dyscyplinarne.

Z powodu stanu zdrowia


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane