statystyki

Jak listopadowe nieobecności w pracy wpłyną na wysokość wynagrodzenia zasadniczego

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak03.11.2016, 08:40; Aktualizacja: 03.11.2016, 08:53
Pracownik ma obowiązek uprzedzić pracodawcę o przyczynie i planowanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.

Pracownik ma obowiązek uprzedzić pracodawcę o przyczynie i planowanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.źródło: Bloomberg

PROBLEM Pracownik w listopadzie 2016 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim przez pierwsze cztery dni miesiąca. Bierze też jeden dzień urlopu bezpłatnego. Dwukrotnie spóźnia się do pracy po 45 minut i nie odpracowuje tego spóźnienia. Ponadto w związku ze stawiennictwem w sądzie w charakterze świadka w prywatnej sprawie ma całodniową nieobecność. W listopadzie korzysta także ze zwolnienia z części dnia pracy, aby załatwić prywatną sprawę, przy czym z czterech godzin nieobecności odpracowuje trzy i pół godziny. Wynagradzany jest stałą stawką miesięczną 6000 zł brutto. Pracuje w podstawowym czasie pracy na pełny etat. Jakie dokumenty usprawiedliwiają jego nieobecności? Które dni/godziny będą niepłatne? Jakie wynagrodzenie zasadnicze otrzyma za listopad 2016 r.?

ODPOWIEDŹ

Pracownik ma obowiązek uprzedzić pracodawcę o przyczynie i planowanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Jeśli jednak nieobecność była nieprzewidziana, ma obowiązek najpóźniej w drugim dniu absencji zawiadomić o jej przyczynie i przewidywanym okresie jej trwania. Wynika to z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1632).

Pracodawca może ustalić w przepisach wewnętrznych sposób powiadamiania o nieobecności, a jeśli tego nie zrobi, pracownik powinien poinformować o absencji osobiście lub przez pośrednika, telefonicznie bądź z wykorzystaniem innych środków łączności. Gdy tego zaniecha, może się narazić na zwolnienie dyscyplinarne.

Z powodu stanu zdrowia


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane