statystyki

Doba i wolna niedziela raz na cztery tygodnie są niezależne od okresu rozliczeniowego

autor: Marek Rotkiewicz03.11.2016, 08:40; Aktualizacja: 03.11.2016, 08:49
Zarówno czas pracy 1 listopada, jak i wyznaczenie pracy w niedzielę 13 listopada są nieprawidłowe. Koniec okresu rozliczeniowego nie kasuje bowiem ani doby pracowniczej, ani też liczenia kolejnych czterech tygodni, w których co najmniej jedna niedziela powinna być wolna od pracy.

Zarówno czas pracy 1 listopada, jak i wyznaczenie pracy w niedzielę 13 listopada są nieprawidłowe. Koniec okresu rozliczeniowego nie kasuje bowiem ani doby pracowniczej, ani też liczenia kolejnych czterech tygodni, w których co najmniej jedna niedziela powinna być wolna od pracy.źródło: ShutterStock

Pracujemy w systemie podstawowym, w różnym rozkładzie godzinowym, we wszystkie dni tygodnia, także świąteczne. Mamy dwumiesięczne okresy rozliczeniowe obejmujące miesiące kalendarzowe. Od listopada rozpoczął się kolejny taki okres. Harmonogramy tworzymy na okresy miesięczne. Zatrudniony pracował w niedziele 23 i 30 października, wcześniejsze niedziele październikowe miał wolne. 31 października świadczył pracę od godz. 12.00 do 20.00. W harmonogramie na listopad zaplanowano mu pracę m.in. 1 listopada w godz. 8.00–16.00 oraz w niedziele 6, 13 i 20 listopada. Jako wolną niedzielę oznaczono 27 listopada. Czy jest to prawidłowe?

Zarówno czas pracy 1 listopada, jak i wyznaczenie pracy w niedzielę 13 listopada są nieprawidłowe. Koniec okresu rozliczeniowego nie kasuje bowiem ani doby pracowniczej, ani też liczenia kolejnych czterech tygodni, w których co najmniej jedna niedziela powinna być wolna od pracy.

Nie zawsze koniec

Okres rozliczeniowy czasu pracy zamyka pewne rozliczenia. Na jego przestrzeni udzielany jest dzień wolny za pracę w niedzielę lub święto oraz w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. W okresie tym ustalamy też przekroczenia wymiaru czasu pracy oraz to, czy wraz z godzinami nadliczbowymi nie przekroczono średnio 48 godzin pracy na tydzień. Okres rozliczeniowy jest też przedziałem czasu, na który określamy podstawowe parametry związane z czasem pracy – wymiar czasu pracy, maksymalną liczbę dni pracy i minimalną liczbę dni wolnych od pracy.

Koniec okresu rozliczeniowego nie zamyka jednak wszystkich kwestii przy liczeniu czasu pracy. Poprzedni okres rozliczeniowy musi być brany pod uwagę przy planowaniu kolejnego w odniesieniu zarówno do doby pracowniczej, jak i zasady co najmniej jednej niedzieli wolnej od pracy raz na cztery tygodnie.

Do celów rozliczania czasu pracy przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem. Planowanie w harmonogramach początku pracy przed upływem 24 godzin od rozpoczęcia pracy poprzedniego dnia kalendarzowego co do zasady jest niedopuszczalne. Możliwe byłoby tylko w razie stosowania u pracodawcy zmiennych rozkładów czasu pracy z art. 1401 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666, dalej: k.p.). Kodeks nie zamyka więc doby pracowniczej z końcem dnia kalendarzowego, w którym kończy się okres rozliczeniowy. W związku z tym nieprawidłowo zaplanowano godzinę rozpoczęcia pracy 1 listopada – w niezakończonej, poniedziałkowej dobie roboczej. W tym dniu pracownik może rozpocząć pracę najwcześniej o godz. 12.00.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane