statystyki

Doba i wolna niedziela raz na cztery tygodnie są niezależne od okresu rozliczeniowego

autor: Marek Rotkiewicz03.11.2016, 08:40; Aktualizacja: 03.11.2016, 08:49
Zarówno czas pracy 1 listopada, jak i wyznaczenie pracy w niedzielę 13 listopada są nieprawidłowe. Koniec okresu rozliczeniowego nie kasuje bowiem ani doby pracowniczej, ani też liczenia kolejnych czterech tygodni, w których co najmniej jedna niedziela powinna być wolna od pracy.

Zarówno czas pracy 1 listopada, jak i wyznaczenie pracy w niedzielę 13 listopada są nieprawidłowe. Koniec okresu rozliczeniowego nie kasuje bowiem ani doby pracowniczej, ani też liczenia kolejnych czterech tygodni, w których co najmniej jedna niedziela powinna być wolna od pracy.źródło: ShutterStock

Pracujemy w systemie podstawowym, w różnym rozkładzie godzinowym, we wszystkie dni tygodnia, także świąteczne. Mamy dwumiesięczne okresy rozliczeniowe obejmujące miesiące kalendarzowe. Od listopada rozpoczął się kolejny taki okres. Harmonogramy tworzymy na okresy miesięczne. Zatrudniony pracował w niedziele 23 i 30 października, wcześniejsze niedziele październikowe miał wolne. 31 października świadczył pracę od godz. 12.00 do 20.00. W harmonogramie na listopad zaplanowano mu pracę m.in. 1 listopada w godz. 8.00–16.00 oraz w niedziele 6, 13 i 20 listopada. Jako wolną niedzielę oznaczono 27 listopada. Czy jest to prawidłowe?

Zarówno czas pracy 1 listopada, jak i wyznaczenie pracy w niedzielę 13 listopada są nieprawidłowe. Koniec okresu rozliczeniowego nie kasuje bowiem ani doby pracowniczej, ani też liczenia kolejnych czterech tygodni, w których co najmniej jedna niedziela powinna być wolna od pracy.

Nie zawsze koniec

Okres rozliczeniowy czasu pracy zamyka pewne rozliczenia. Na jego przestrzeni udzielany jest dzień wolny za pracę w niedzielę lub święto oraz w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. W okresie tym ustalamy też przekroczenia wymiaru czasu pracy oraz to, czy wraz z godzinami nadliczbowymi nie przekroczono średnio 48 godzin pracy na tydzień. Okres rozliczeniowy jest też przedziałem czasu, na który określamy podstawowe parametry związane z czasem pracy – wymiar czasu pracy, maksymalną liczbę dni pracy i minimalną liczbę dni wolnych od pracy.

Koniec okresu rozliczeniowego nie zamyka jednak wszystkich kwestii przy liczeniu czasu pracy. Poprzedni okres rozliczeniowy musi być brany pod uwagę przy planowaniu kolejnego w odniesieniu zarówno do doby pracowniczej, jak i zasady co najmniej jednej niedzieli wolnej od pracy raz na cztery tygodnie.

Do celów rozliczania czasu pracy przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem. Planowanie w harmonogramach początku pracy przed upływem 24 godzin od rozpoczęcia pracy poprzedniego dnia kalendarzowego co do zasady jest niedopuszczalne. Możliwe byłoby tylko w razie stosowania u pracodawcy zmiennych rozkładów czasu pracy z art. 1401ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666, dalej: k.p.). Kodeks nie zamyka więc doby pracowniczej z końcem dnia kalendarzowego, w którym kończy się okres rozliczeniowy. W związku z tym nieprawidłowo zaplanowano godzinę rozpoczęcia pracy 1 listopada – w niezakończonej, poniedziałkowej dobie roboczej. W tym dniu pracownik może rozpocząć pracę najwcześniej o godz. 12.00.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane