statystyki

Po przejęciu firmy składka wypadkowa ustalana na nowo

autor: Anna Kwiatkowska03.11.2016, 08:41; Aktualizacja: 03.11.2016, 10:11
ZUS

W świetle ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych następuje jednak zmiana płatnika, bo podmiot przejęty musi zostać wyrejestrowany z ZUS.źródło: ShutterStock

Zdaniem ZUS przejęcie przedsiębiorstwa nie oznacza, że należność tę można opłacać w dotychczasowej wysokości. Skoro zmienił się płatnik, to suma musi być wyliczona ponownie.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe, w przeciwieństwie do składek na pozostałe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe), nie jest określana w przepisach jako stały procent obliczany od podstawy jej wymiaru, ale jako pewien zakres. Waha się od 0,40 proc. do 8,12 proc. podstawy wymiaru. To, jaka stawka zostanie zastosowana w stosunku do danego płatnika, uzależnione jest od liczby zatrudnianych pracowników, rodzaju prowadzonej działalności oraz wskaźnika, jaki ustalił ZUS. Im profil działalności jest bardziej ryzykowny i zdarza się więcej wypadków, tym większe składki zapłaci firma. Zgodnie z ogólną zasadą o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w danym roku składkowym ZUS zawiadamia płatnika składek do 20 kwietnia danego roku. Składka jest ustalana więc indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy na cały rok składkowy zgodnie z art. 27 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa). I właśnie ten przepis rodzi wątpliwości przedsiębiorców.

Co bowiem w przypadku, gdy firma w trakcie roku składkowego zostanie przejęta przez inny podmiot, np. wniesiona aportem do spółki? Nic się przecież nie zmienia w podmiocie przejmowanym – ani rodzaj działalności, ani liczba pracowników. Czy można zastosować starą stawkę, czy też po przekształceniach trzeba ustalać ją na nowo?

Przepisy ustawy wypadkowej i przepisów wykonawczych na ten temat milczą. Zdaniem ZUS w takiej sytuacji składka powinna jednak być obliczona na nowo. Nie ma znaczenia nawet to, że w sytuacji firmy faktycznie nic się nie zmieniło. W świetle ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych następuje jednak zmiana płatnika, bo podmiot przejęty musi zostać wyrejestrowany z ZUS. Nie można w tym wypadku mówić więc o następstwie prawnym w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), na podstawie którego nowy płatnik mógłby przejąć ustaloną wysokość składki. Zgodnie z art. 551 oraz 552 k.c. przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, czynność prawna (w tym przypadku przejęcie) mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje zaś wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Składka nie jest jednak generalnym uprawnieniem ani zobowiązaniem, ponieważ określenie wysokości stawki nie jest równoznaczne z powstaniem należności. Ta powstaje dopiero wtedy, gdy płatnik nie opłaci składki w przypisanej mu wysokości. Obowiązek stosowania danej stawki wynika zaś wprost z ustawy wypadkowej. Nie mamy tutaj do czynienia z zasadą sukcesji. Jak wskazuje ZUS, ustalona wysokość składki wypadkowej obowiązuje więc tylko do momentu wyrejestrowania danego płatnika z ubezpieczeń lub do zakończenia roku składkowego.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane