Przedstawiciele dyrektorów szpitali klinicznych i instytutów spotkali się w czwartek z prezesem Funduszu Jackiem Paszkiewiczem.

Jak podkreśliła rzeczniczka, nowe kryteria wyceny świadczeń medycznych podnoszą ich wartość. "Operacje wysokospecjalistyczne z użyciem nowoczesnego sprzętu i z zastosowaniem nowoczesnych metod będą wyceniane wyżej niż inne. Szczegóły zostaną omówione na kolejnym spotkaniu, które zaplanowano na 15 grudnia" - powiedziała Grabowska-Woźniak.

W piątek w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie 40 dyrektorów szpitali klinicznych i instytutów ma dyskutować na temat propozycji Funduszu.

W ocenie Ilnickiej-Mądry, szpitale kliniczne są placówkami najbardziej znaczącymi w systemie ochrony zdrowia

Dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie, Maria Ilnicka- Mądry, która jest przewodniczącą zespołu negocjującego z NFZ, mówiła w ubiegłym tygodniu PAP, że szefowie szpitali klinicznych oczekują, iż Fundusz będzie płacił za świadczenia medyczne wykonywane w ich lecznicach o 20 proc. więcej niż w innych.

W ocenie Ilnickiej-Mądry, szpitale kliniczne są placówkami najbardziej znaczącymi w systemie ochrony zdrowia, dlatego też środki, które kieruje do nich NFZ w ramach kontraktów na świadczenia medyczne, powinny być większe.

W środę wiceminister zdrowia Jakub Szulc rozmawiał z marszałkami 16 województw o zasadach wyceny świadczeń medycznych proponowanych przez Fundusz szpitalom wojewódzkim i powiatowym. Resort zdrowia nie poinformował PAP o przebiegu tego spotkania.