Przedsiębiorcy znaleźli kolejny sposób, by nie płacić danin. Wystarczy, że założą spółkę LLC w Wyoming. Eksperci przestrzegają przed takim rozwiązaniem.
Dziennik Gazeta Prawna
ZUS potwierdził, że właściciel amerykańskiej spółki LLC (limited liability company – odpowiednik naszej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) założonej w stanie Wyoming, nie musi płacić składek do polskiego systemu ubezpieczeniowego. I to nawet, gdy spółka będzie działać na terenie Polski.
Wprawdzie potwierdzenie to znalazło się w indywidualnej interpretacji z 30 września br. (WPI/200000/43/920/2016), ale jak sprawdziliśmy, nie jest to odosobniony przypadek. W sieci od co najmniej roku działają wyspecjalizowane firmy zajmujące się zakładaniem takich spółek. Cena usługi – 2300 zł. Do tego dochodzi koszt utrzymania firmy – 1300 zł rocznie.
– Firmy uciekają z Polski, bo nie mają pieniędzy na płacenie wysokich składek. Ludzie prowadzący działalność gospodarczą wolą sami zabezpieczyć się na starość, kupując np. mieszkanie na wynajem, niż wpłacać składki na emeryturę, której nigdy nie dostaną – tłumaczy Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Dlatego rząd powinien szybko obniżyć daniny, żeby firmy nie musiały utrzymywać tego patologicznego systemu – dodaje.
Będą kontrole
Przed zakładaniem spółek LLC przestrzega jednak Stowarzyszenie Poszkodowanych Przedsiębiorców RP. – To kolejna furtka dla tych, którzy nie chcą płacić składek. Ale skorzystanie z tego rozwiązania może się skończyć tragicznie dla przedsiębiorców, którzy uwierzą w możliwość ucieczki przed ZUS. Z doświadczenia wiem, że zakład za cztery czy pięć lat przeprowadzi szczegółową kontrolę takich firm – ostrzega Dariusz Ćwik, prezes zarządu SPP RP.
Okazuje się, że do stowarzyszenia już teraz zgłaszają się osoby, które mając nadzieję na zapłacenie niższych składek, w przeszłości założyły działalność na Litwie, Słowacji czy w Czechach.
– To bardzo niebezpieczna kalkulacja, bo ZUS zawsze może ich sprawdzić – zauważa Dariusz Ćwik. – W przypadku firm zakładanych u naszych sąsiadów weryfikowane były umowy z kontrahentami, przepływy pieniędzy na kontach, a nawet to, czy prawdziwy jest adres siedziby – dodaje.
Przy okazji okazało się też, że poszkodowani zgłaszający się do stowarzyszenia mają problemy z odnalezieniem pośredników, którzy pomagali im w założeniu firm.
– Zwinęli interes, nie istnieją, nie ma więc kogo pociągnąć do odpowiedzialności. Przedsiębiorca zostaje z ZUS sam. Przestrzegam, że podobna sytuacja może się zdarzyć w przypadku amerykańskich spółek. Na dłuższą metę może się to zwyczajnie nie opłacać – zauważa Dariusz Ćwik.
Pułapki na właściciela
Tym bardziej że amerykańscy pośrednicy reklamujący spółki LLC informują, że przyszli właściciele spółek w stanie Wyoming będą musieli płacić podatki w Stanach Zjednoczonych.
– Obowiązuje generalna zasada, że dochody uzyskiwane poza USA są opodatkowane w Stanach. Nie wiadomo jednak, czy w tym stanie obowiązują specjalne rozwiązania podatkowe. Tym samym nie można stwierdzić, czy założenie takiej spółki za oceanem będzie atrakcyjne pod względem podatkowym – zauważa Józef Banach, radca prawny i partner w kancelarii InCorpore Banach Szczepanik Partnerzy.
Eksperci emerytalni dodają też, że właściciel spółki LLC nie dostanie żadnej emerytury. Ani w Polsce, ani w Stanach. I właśnie o braku ubezpieczenia powinny pamiętać te osoby, które chcą zaoszczędzić na obowiązkowych składkach do ZUS.
Niedopuszczalna możliwość
Są przedsiębiorcy, którzy przestrzegają przed obchodzeniem prawa jeszcze z innego powodu. – Państwo nie może przejść do porządku dziennego nad takim procederem. Firmy działające na terenie Polski korzystają z całej infrastruktury wybudowanej za nasze pieniądze. Mają więc obowiązek opłacania danin do polskiego systemu. Liczy się stan faktyczny, a nie sztuczki prawne mające na celu obejście przepisów – komentuje Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Konfederacji Lewiatan, członek rady nadzorczej ZUS.
Wtóruje mu Bogusława Nowak-Turowiecka, ekspert ubezpieczeniowy w Związku Rzemiosła Polskiego. – Usankcjonowanie przez ZUS możliwości niepłacenia składek przez przedsiębiorców działających w Polsce jest niedopuszczalne. Te firmy naruszają zasady solidaryzmu, powszechności i wzajemności ubezpieczeń. Nie może być tak, że jeden przedsiębiorca opłaca wszystkie daniny w Polsce, a drugi, nie płacąc ZUS, oferuje tańsze usługi. Narusza to zasady uczciwej konkurencji – podkreśla Bogusława Nowak-Turowiecka.