statystyki

Czekając na wydanie nowego zezwolenia cudzoziemiec może wykonywać pracę

autor: Karolina Schiffter27.10.2016, 09:26; Aktualizacja: 27.10.2016, 10:09

Obcokrajowiec posiada jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę u pracodawcy. Ważność dokumentu się kończy. Cudzoziemiec składa ponownie wniosek o udzielenie mu zezwolenia na pobyt i pracę w związku z zatrudnieniem u tego samego pracodawcy. Pracodawca zamierza go awansować i podnieść mu wynagrodzenie. Czy cudzoziemiec może wykonywać pracę na nowych warunkach przed wydaniem kolejnej decyzji? Jakich formalności należy dopilnować?

Cudzoziemiec może wykonywać pracę w oczekiwaniu na wydanie nowego zezwolenia na pracę lub na pobyt czasowy jedynie w przypadkach określonych przepisami. Dotyczy to sytuacji, kiedy pracownik nie zmienia pracodawcy, warunki wykonywania pracy nie uległy zmianie, a wniosek został złożony w terminie.

Aby zapewnić możliwość nieprzerwanego wykonywania pracy, w omawianej sytuacji należy jednak z awansem poczekać do uzyskania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Ewentualnie można uzyskać odrębne zezwolenie na pracę na nowe stanowisko (niezależnie od zezwolenia na pobyt i pracę), co może przyspieszyć awans pracownika.

Uwaga na terminy

Pracownik jest zobowiązany do złożenia wniosku o przedłużenie decyzji pobytowej najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu. Jeżeli terminu tego dotrzymał, urząd umieszcza w jego paszporcie stempel potwierdzający złożenie wniosku. Na podstawie stempla cudzoziemiec zachowuje prawo pobytu do zakończenia postępowania, choćby po złożeniu wniosku wygasła jego dotychczasowa wiza lub zezwolenie pobytowe. Pod pewnymi warunkami może on także kontynuować wykonywanie pracy u dotychczasowego pracodawcy bez ważnego zezwolenia, m.in. jeżeli oczekuje na przedłużenie swojego dotychczasowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Dla zachowania prawa do wykonywania pracy istotne jest nie tylko złożenie wniosku o przedłużenie zezwolenia na pobyt czasowy najpóźniej ostatniego dnia obowiązywania poprzedniego zezwolenia, lecz także wniesienie go bez braków formalnych lub uzupełnienie ich w terminie. O tym, czy wniosek został złożony w terminie, rozstrzyga stempel umieszczony w paszporcie. Dla pewności pracodawca powinien poprosić pracownika o okazanie paszportu wraz ze stemplem potwierdzającym złożenie wniosku. Kopię strony ze stemplem należy przechowywać w aktach osobowych.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Ida(2017-12-18 09:52) Zgłoś naruszenie 12

    Żeby pracować w Polsce najpierw trzeba zalegalizować swój pobyt, a wbrew pozorom otrzymanie pozwolenia nie jest takie łatwe niestety. Trzeba pilnować terminów i znać przepisy prawne, ale urzędnicy bywają różni, często ciężko jest wywalczyć taką legalizację, przy czym pomoc ze strony prawników jest tu nieoceniona. Kancelarie prawne bardzo tu pomagają: https://lexadvena.com/uslugi/legalizacja-pobytu-w-polsce/ choć wiadomo, że wcale tak łatwo i prosto nie jest.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane