statystyki

Uwaga na planowanie czasu pracy w listopadzie

autor: Łukasz Prasołek27.10.2016, 09:26; Aktualizacja: 27.10.2016, 10:02
W tym roku 1 listopada przypada we wtorek. W związku z tym w firmach o jednomiesięcznych okresach rozliczeniowych tygodnie będą liczone od wtorku do poniedziałku, a więc poza 4 tygodniami przypadną jeszcze dwa dni robocze (29 i 30 listopada).

W tym roku 1 listopada przypada we wtorek. W związku z tym w firmach o jednomiesięcznych okresach rozliczeniowych tygodnie będą liczone od wtorku do poniedziałku, a więc poza 4 tygodniami przypadną jeszcze dwa dni robocze (29 i 30 listopada).źródło: ShutterStock

W tym roku obydwa listopadowe święta przypadają w dni powszednie, czyli obniżają wymiar czasu pracy. Do przepracowania będzie jednak i tak 160 godzin.

W tym roku 1 listopada przypada we wtorek. W związku z tym w firmach o jednomiesięcznych okresach rozliczeniowych tygodnie będą liczone od wtorku do poniedziałku, a więc poza 4 tygodniami przypadną jeszcze dwa dni robocze (29 i 30 listopada).

Biorąc zatem pod uwagę algorytm ustalania wymiaru czasu pracy, wymiar ten dla listopada liczymy następująco:

4 tygodnie po 40 godzin + 2 dni wystające poza pełne tygodnie po 8 godzin – 2 święta przypadające w dni robocze po 8 godzin, co daje nam równo 160 godzin do przepracowania.

Warto przy tym zauważyć, że żaden z dni świątecznych w listopadzie nie wypada w sobotę, a więc nie pojawia się konieczność oddawania dnia wolnego od pracy w innym terminie.

Długie weekendy

Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, przypada w piątek i dla wielu pracowników oznacza przedłużony weekend. Drugie, czyli Wszystkich Świętych, obchodzone1 listopada, wypada natomiast we wtorek i aby przedłużyć załodze weekend, konieczne byłoby zaplanowanie dodatkowo dni wolnych w poniedziałek. Problemem może jednak okazać się to, że ten poniedziałek to ostatni dzień roboczy października, co ograniczy możliwości działania firm mających jednomiesięczne okresy rozliczeniowe. W ich przypadku bowiem wolne 31 października powinno zostać odpracowane wcześniej, jeszcze w październiku – choćby w ostatnią sobotę, czyli 29 października. Wyznaczenie odpracowania w listopadzie byłoby w takim przypadku naruszeniem przepisów, gdyż spowodowałoby zaplanowanie nadgodzin w listopadzie.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane