statystyki

Uwaga na planowanie czasu pracy w listopadzie

autor: Łukasz Prasołek27.10.2016, 09:26; Aktualizacja: 27.10.2016, 10:02
W tym roku 1 listopada przypada we wtorek. W związku z tym w firmach o jednomiesięcznych okresach rozliczeniowych tygodnie będą liczone od wtorku do poniedziałku, a więc poza 4 tygodniami przypadną jeszcze dwa dni robocze (29 i 30 listopada).

W tym roku 1 listopada przypada we wtorek. W związku z tym w firmach o jednomiesięcznych okresach rozliczeniowych tygodnie będą liczone od wtorku do poniedziałku, a więc poza 4 tygodniami przypadną jeszcze dwa dni robocze (29 i 30 listopada).źródło: ShutterStock

W tym roku obydwa listopadowe święta przypadają w dni powszednie, czyli obniżają wymiar czasu pracy. Do przepracowania będzie jednak i tak 160 godzin.

W tym roku 1 listopada przypada we wtorek. W związku z tym w firmach o jednomiesięcznych okresach rozliczeniowych tygodnie będą liczone od wtorku do poniedziałku, a więc poza 4 tygodniami przypadną jeszcze dwa dni robocze (29 i 30 listopada).

Biorąc zatem pod uwagę algorytm ustalania wymiaru czasu pracy, wymiar ten dla listopada liczymy następująco:

4 tygodnie po 40 godzin + 2 dni wystające poza pełne tygodnie po 8 godzin – 2 święta przypadające w dni robocze po 8 godzin, co daje nam równo 160 godzin do przepracowania.

Warto przy tym zauważyć, że żaden z dni świątecznych w listopadzie nie wypada w sobotę, a więc nie pojawia się konieczność oddawania dnia wolnego od pracy w innym terminie.

Długie weekendy

Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, przypada w piątek i dla wielu pracowników oznacza przedłużony weekend. Drugie, czyli Wszystkich Świętych, obchodzone1 listopada, wypada natomiast we wtorek i aby przedłużyć załodze weekend, konieczne byłoby zaplanowanie dodatkowo dni wolnych w poniedziałek. Problemem może jednak okazać się to, że ten poniedziałek to ostatni dzień roboczy października, co ograniczy możliwości działania firm mających jednomiesięczne okresy rozliczeniowe. W ich przypadku bowiem wolne 31 października powinno zostać odpracowane wcześniej, jeszcze w październiku – choćby w ostatnią sobotę, czyli 29 października. Wyznaczenie odpracowania w listopadzie byłoby w takim przypadku naruszeniem przepisów, gdyż spowodowałoby zaplanowanie nadgodzin w listopadzie.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane