statystyki

Jak rozliczyć miesiąc, w którym pracownik miał prywatne wyjście z pracy, i ten, w którym je odpracował

autor: Izabela Nowacka27.10.2016, 09:26; Aktualizacja: 27.10.2016, 10:07

W firmie obowiązuje trzymiesięczny okres rozliczeniowy. W październiku pracownik złożył wniosek o udzielenie mu czterech godzin zwolnienia z części dnia pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Uzgodniliśmy z nim odpracowanie tego czasu w listopadzie. Pracownik będzie przychodził do pracy wcześniej (dwa razy po dwie godziny).

Pora nocna jest u nas wyznaczona na godziny od 23.00 do 7.00. a normalnie pracownik pracuje – według rozkładu – od 8.00 do 16.00. Czy jeżeli zatrudniony przyjdzie do pracy na 6.00, to za godzinę pracy przypadającą do 7.00 będzie mu przysługiwał dodatek za pracę w nocy? Pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną 4000 zł oraz stałą premią motywacyjną 200 zł, która jest zmniejszana proporcjonalnie za okresy nieobecności (oprócz urlopu wypoczynkowego). Jak rozliczyć październik i listopad?

ODPOWIEDŹ

Za listopad pracownikowi przysługuje dodatek za dwie godziny pracy w porze nocnej. Poza nim należy mu wypłacić wynagrodzenie odpowiednio powiększone z tytułu odpracowania. Nie są to bowiem godziny nadliczbowe, ale zwykłe godziny pracy. Przysługuje mu więc normalne wynagrodzenie (bez dodatkowej gratyfikacji jak za nadliczbówki). Natomiast za październik wynagrodzenie powinno być odpowiednio zmniejszone za cztery godziny zwolnienia od pracy.

Bez nadgodzin

Pracownik ma zazwyczaj wyznaczone sztywne godziny pracy (od – do). Zdarza się więc, że praca koliduje z innymi sprawami z jego życia osobistego. Mogą to być zarówno wyjścia zaplanowane (np. stawienie się w urzędzie skarbowym, wizyta u lekarza), jak i wcześniej nieprzewidziane (np. konieczność odebrania chorego dziecka z przedszkola). Dana sytuacja wymusza więc na pracowniku chwilowe opuszczenie stanowiska pracy, późniejsze przybycie do pracy czy szybsze jej skończenie, oczywiście za wiedzą i zgodą pracodawcy.

Kodeks pracy przewiduje w tym zakresie, że pracy w godzinach nadliczbowych nie stanowi czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek w celu załatwienia spraw osobistych. Odpracowanie takiego zwolnienia nie może jednak naruszać prawa pracownika do 11-godzinnego dobowego oraz 35-godzinnego tygodniowego odpoczynku (art. 151 par. 21 kodeksu pracy, dalej: k.p.). W zasadzie unormowanie to jest dość wąskie i daje pracodawcy możliwość ułożenia wielu kwestii w wewnętrznych aktach, np. regulaminie pracy czy wynagradzania. Wiadomo jednak, że udzielenie zwolnienia od pracy powinno być poprzedzone pisemnym wnioskiem pracownika, a odpracowanie – jeżeli nastąpi w innym okresie rozliczeniowym – nie spowoduje powstania nadgodzin.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane