statystyki

Jeden przelew pozwoli ZUS lepiej kontrolować firmy

autor: Bożena Wiktorowska26.10.2016, 07:34; Aktualizacja: 26.10.2016, 10:14
ZUS

Autorzy projektu przekonują, że w ten sposób chcą ułatwić życie osobom prowadzącym działalność gospodarczą.źródło: ShutterStock

Od 2018 r. każdy prowadzący działalność gospodarczą będzie mieć własny numer konta, na który będą trafiać wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jeśli przedsiębiorcy nie dostaną informacji o nowym rachunku do końca 2017 r., będą musieli się zgłosić do swojego oddziału ZUS. Taką zmianę zakłada projekt o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez resort pracy. Nowe rozwiązania mają wejść w życie razem z jednolitą daniną.

Autorzy projektu przekonują, że w ten sposób chcą ułatwić życie osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Obecnie każdy właściciel firmy ma obowiązek opłacania raz w miesiącu składek w podziale na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Takie wpłaty dokonywane są przez dedykowane dla opłacania składek dokumenty płatnicze, do których przedsiębiorca musi wpisać – dane identyfikujące jego oraz składki. Jeśli się pomyli, wówczas niezbędne jest przeprowadzenie procedur wyjaśniających z płatnikiem lub instytucją obsługującą wpłatę (bank, operator pocztowy, instytucja płatnicza).

Po wejściu w życie nowych przepisów wpłaty będą dokonywane jednym przelewem przez elektroniczny system rozliczeń międzybankowych (ELIXIR).

Autorzy projektu nie ukrywają, że zmiany ułatwią ZUS sprawdzanie zaległości w opłacaniu składek. Wpłaty dokonywane na indywidualne rachunki składkowe będą bowiem rozliczane od tych najstarszych należności, czyli tych, które najwcześniej się przedawnią. Zdaniem resortu taka zmiana może przyczynic się do zahamowania narastania odsetek za zwłokę w przypadku zadłużenia na koncie płatnika, a ponadto będzie ograniczać przedawnianie się należności z tytułu składek. Inaczej do sprawy podchodzą przedsiębiorcy.

– Wprowadzenie przymusu jednorazowej wpłaty na konto spowoduje, że małe i średnie przedsiębiorstwa mogą mieć kłopot. Obecnie jeśli przedsiębiorca ma przejściowe problemy finansowe, to opłaca część składek, np. na zdrowie tak, żeby jego pracownicy byli najmniej poszkodowani. Kiedy poprawia się jego sytuacja finansowa, to płaci resztę. W przypadku jednej daniny może się okazać, że szczególnie małe firmy mogą mieć poważne problemy z utrzymaniem się na rynku – tłumaczy Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane