statystyki

Ciąża lub bliska emerytura ochroni także słabego urzędnika

autor: Ewa Łukasik26.10.2016, 10:29; Aktualizacja: 26.10.2016, 10:37
ciąża, kobieta w ciąży

Zakaz wypowiedzenia i rozwiązania stosunku pracy dotyczy urzędnika służby cywilnej, który otrzymał dwukrotną negatywną ocenę, jeśli urzędnik ten jest w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiegoźródło: ShutterStock

Pracodawca powinien wypowiedzieć stosunek pracy osobie, która otrzymała drugą z kolei negatywną ocenę okresową. Ale i tu są jednak wyjątki.

Zgodnie z art. 71 ust. 1 pkt 1 ustawy o służbie cywilnej dwukrotne kolejne negatywne oceny okresowe prowadzą do obligatoryjnego wypowiedzenia stosunku pracy urzędnikowi z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Należy przy tym podkreślić, iż otrzymanie drugiej negatywnej oceny nie powoduje automatycznie uruchomienia biegu wypowiedzenia. Nakłada to jedynie na dyrektora generalnego urzędu obowiązek złożenia urzędnikowi oświadczenia woli o wypowiedzeniu stosunku pracy. Przełożony, który mimo zaistnienia obligatoryjnych przesłanek nie wypowie stosunku pracy, uchybia ustawowemu obowiązkowi, narusza tym samym interesy służby cywilnej i naraża się na odpowiedzialność dyscyplinarną.

Niezgodne z prawem będzie wypowiedzenie stosunku pracy urzędnikowi służby cywilnej na skutek zsumowania dwóch ocen negatywnych, których bezpośrednia sekwencja została przerwana wskutek otrzymania przez ocenianego urzędnika oceny pozytywnej. Wypowiedzenie umowy o pracę w opisanej wyżej sytuacji powodować będzie powstanie po stronie pracownika roszczenia zgodnie z art. 45 k.p. (w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej).

Kiedy wręczyć


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane