statystyki

Zawarcie umów nie przesądza o prowadzeniu firmy

autor: Bożena Wiktorowska25.10.2016, 07:56; Aktualizacja: 25.10.2016, 11:21
Działalność gospodarcza musi być faktycznie prowadzona

Działalność gospodarcza musi być faktycznie prowadzonaźródło: ShutterStock

Podstawą do powstania obowiązku ubezpieczenia jest faktyczne wykonywanie działalności pozarolniczej – uznał Sąd Najwyższy, przychylając się do stanowiska ZUS.

Powodem sporu było podleganie ubezpieczeniu społecznemu przez kobietę, która po 10 latach pobytu w USA postanowiła na stałe wrócić do Polski. Jeszcze będąc za granicą, rozpoczęła przygotowania do uruchomienia własnej działalności. Miała ona polegać na wypożyczaniu strojów karnawałowych. W tym celu w październiku i listopadzie 2012 r. na wyprzedażach w USA kupiła 120 strojów dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Pod koniec 2012 r. kobieta przyjechała do Polski i od razu założyła firmę, a także uruchomiła stronę internetową wypożyczalni oraz przygotowała i rozprowadzała ulotki reklamowe. Zgłaszając się do ubezpieczenia 5 lutego 2013 r., zadeklarowała i opłaciła pierwszą składkę od kwoty 7,5 tys. zł. Do 19 lutego 2013 r. firma zawarła ponad 30 umów wypożyczenia strojów, co dało kobiecie przychód w wysokości ok. 2,5 tys. zł.

Pod koniec lutego prowadząca firmę wyjechała do USA, aby – jak tłumaczyła – dokupić kolejne stroje karnawałowe. W trakcie tego pobytu z uwagi na złe samopoczucie skorzystała z pomocy medycznej. To właśnie wówczas zdiagnozowano u niej raka piersi oraz stwierdzono, że jest w ciąży. Z uwagi na to rozpoznanie ubezpieczona została w USA i podjęła leczenie. Kobieta jednak nadal opłacała składki na ZUS – za marzec i kwiecień podstawa wymiaru wyniosła 9,1 tys. zł, a w maju 4,4 tys. zł.


Pozostało 4% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane