statystyki

Zawarcie umów nie przesądza o prowadzeniu firmy

autor: Bożena Wiktorowska25.10.2016, 07:56; Aktualizacja: 25.10.2016, 11:21
Działalność gospodarcza musi być faktycznie prowadzona

Działalność gospodarcza musi być faktycznie prowadzonaźródło: ShutterStock

Podstawą do powstania obowiązku ubezpieczenia jest faktyczne wykonywanie działalności pozarolniczej – uznał Sąd Najwyższy, przychylając się do stanowiska ZUS.

Powodem sporu było podleganie ubezpieczeniu społecznemu przez kobietę, która po 10 latach pobytu w USA postanowiła na stałe wrócić do Polski. Jeszcze będąc za granicą, rozpoczęła przygotowania do uruchomienia własnej działalności. Miała ona polegać na wypożyczaniu strojów karnawałowych. W tym celu w październiku i listopadzie 2012 r. na wyprzedażach w USA kupiła 120 strojów dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Pod koniec 2012 r. kobieta przyjechała do Polski i od razu założyła firmę, a także uruchomiła stronę internetową wypożyczalni oraz przygotowała i rozprowadzała ulotki reklamowe. Zgłaszając się do ubezpieczenia 5 lutego 2013 r., zadeklarowała i opłaciła pierwszą składkę od kwoty 7,5 tys. zł. Do 19 lutego 2013 r. firma zawarła ponad 30 umów wypożyczenia strojów, co dało kobiecie przychód w wysokości ok. 2,5 tys. zł.

Pod koniec lutego prowadząca firmę wyjechała do USA, aby – jak tłumaczyła – dokupić kolejne stroje karnawałowe. W trakcie tego pobytu z uwagi na złe samopoczucie skorzystała z pomocy medycznej. To właśnie wówczas zdiagnozowano u niej raka piersi oraz stwierdzono, że jest w ciąży. Z uwagi na to rozpoznanie ubezpieczona została w USA i podjęła leczenie. Kobieta jednak nadal opłacała składki na ZUS – za marzec i kwiecień podstawa wymiaru wyniosła 9,1 tys. zł, a w maju 4,4 tys. zł.


Pozostało jeszcze 4% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane