statystyki

Tożsamość pracownika socjalnego potwierdza legitymacja

autor: Michalina Topolewska18.10.2016, 07:21; Aktualizacja: 18.10.2016, 08:09
Weryfikacja danych przedstawiciela pomocy społecznej nie za pomocą dowodu osobistego.

Weryfikacja danych przedstawiciela pomocy społecznej nie za pomocą dowodu osobistego.źródło: ShutterStock

Policjanci wzywani na interwencję przez przedstawiciela pomocy społecznej nie powinni weryfikować jego danych za pomocą dowodu osobistego, ale legitymacji. Mimo to wymagają przedstawienia tego pierwszego dokumentu.

Aby zapobiegać takim sytuacjom, Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS) skierowała pismo do Jarosława Szymczyka, komendanta głównego policji.

– W ostatnim czasie mieliśmy wiele zgłoszeń od pracowników, którzy w ramach wykonywania czynności służbowych wzywali na interwencję patrol policji lub byli przesłuchiwani jako świadkowie w sprawach dotyczących przemocy w rodzinie. Funkcjonariusze żądali od nich pokazania dowodu tożsamości i spisywali ich dane, m.in. adres zamieszkania – informuje Piotr Maczyński, wiceprzewodniczący PFZPSiPS.

Dodaje, że jest to o tyle niebezpieczne, że do takich informacji może mieć dostęp osoba podejrzana o przemoc w rodzinie. Zwraca też uwagę, że pracownicy socjalni powinni być tak samo traktowani jak lekarze czy ratownicy pogotowia, od których policja nie żąda przedstawienia dowodów osobistych.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane