Podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników służb podległych MSWiA w wysokości 250 zł zostaną wprowadzone 1 stycznia 2017 r. – zapowiedział w Zielonej Górze szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Są one jednym z komponentów programu modernizacji służb, który ruszy z początkiem przyszłego roku.

W poniedziałek w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 2 Zielonej Górze szef MSWiA wziął udział w odprawie podległych mu służb dotyczącej programu modernizacyjnego.

Jak powiedział PAP, program modernizacji służb jest przygotowany. „Ustawa jest gotowa, a w projekcie budżetu, który przyjął rząd na rok 2017, są przeznaczone pieniądze na realizację tej ustawy” – dodał.

Pytany o zadania w zakresie infrastruktury i sprzętu ujęte w programie powiedział, że są one przygotowywane przez poszczególne służby.

Program jest obliczony na cztery lata, a jego wartość w tym okresie wyniesie 6,5 mld zł. Zgodnie z projektem „ustawy modernizacyjnej” w 2017 r. służby podległe MSWiA otrzymają niemal 1,4 mld zł.

Modernizacja obejmie: Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Biuro Ochrony Rządu. Kwoty przydzielone im w ustawie zależą od potrzeb i zadań realizowanych przez każdą z formacji.

Z całej kwoty ok. 610 mln zł będzie przeznaczonych na podwyżki, które obejmą ok. 150 tys. funkcjonariuszy i ok. 30 tys. pracowników cywilnych.

Ustawa zakłada także realizację nowych inwestycji i zakupów. Szczególny nacisk położono na wyposażenie funkcjonariuszy w nowoczesny sprzęt.

Podczas pobytu w Zielonej Górze minister wręczył wyróżnienia 15 funkcjonariuszom Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej przyznane za zaangażowanie i ponadprzeciętne wykonywanie obowiązków. Otrzymali oni także nagrody finansowe.

„Etos służby, przywrócenie etosu służby jest podstawowym zadaniem, które postawiłem komendantom polskiej policji, straży pożarnej, straży granicznej. Etos służby to gwarancja tego, żeby obywatele naszego kraju czuli się bezpiecznie (…) Funkcjonariusze mają być pomocni i są pomocni mieszkańcom. Temu służą programy wprowadzone za czasów moich rządów w MSWiA” – mówił minister.

Błaszczak wymienił Program Dzielnicowy, aplikację Moja komenda, przywracanie posterunków policji i Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podkreślił, że jego zadaniem jest także stworzenie odpowiednich warunków, żeby służba mogła przebiegać w sposób właściwy. Temu ma służyć program modernizacji służb mundurowych.

„To rozwiązanie na wzór ustawy rządu pana premiera Jarosława Kaczyńskiego z 2007 r. Składa się z trzech komponentów – podwyższenia wynagrodzeń, z pieniędzy, które są przeznaczone na infrastrukturę i pieniędzy, które są przeznaczone na nowoczesny sprzęt. Program modernizacji służb to narzędzie, które pozwoli funkcjonariuszom polskiej Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, żeby skutecznie dbać o bezpieczeństwo obywateli” – mówił minister.

Z Zielonej Góry Błaszczak udał się do Szlichtyngowej, by wziąć udział w otwarciu przywróconego Posterunku Policji, który został zlikwidowany w 2010 r. W jego miejsce utworzono Punkt Dzielnicowego w budynku urzędu miejskiego, a obowiązki Posterunku przejął Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji we Wschowie. Lokalna społeczność zabiegała jednak o przywrócenie posterunku.

„Kilka miesięcy temu otwierałem w Dobiegniewie też taki posterunek, który kilka lat temu został zlikwidowany. Właśnie ten komponent (programu modernizacji – PAP) – infrastruktura, to pieniądze, które posłużą na odtwarzanie posterunków zlikwidowanych przez rząd koalicji PO-PSL” – powiedział w Zielonej Górze minister.

Reaktywowany Posterunek Policji w Szlichtyngowej liczy pięciu policjantów. Pełnią w nim dyżury do poniedziałku do piątku w godz. 11:00-12:00 i 16:00-17:00.