statystyki

Sprzedaż nieruchomości z hipoteką ZUS nawet bez promesy

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska13.10.2016, 09:25; Aktualizacja: 13.10.2016, 09:35

Banki udzielające kredytu są w błędzie. Ten dokument nie zagwarantuje wykreślenia zabezpieczenia. Wymaganie jego nie ma żadnego uzasadnienia w obowiązujących przepisach

Każdy, kto ma w planach zakup nieruchomości na rynku wtórnym, powinien sprawdzić księgę wieczystą i dowiedzieć się, czy widnieją w niej jakieś obciążenia. Jeśli bowiem właściciel mieszkania ma np. spore długi wobec ZUS, to więcej niż pewne, że są zabezpieczone wpisem hipoteki.

Nie oznacza to jednak, że nie może takiej nieruchomości sprzedać. W takich przypadkach często dłużnicy (sprzedający mieszkanie) zwracają się do ZUS o wystawienie promesy zwolnienia z zabezpieczenia hipotecznego. Wydaje im się, że jest to dokument niezbędny do przeprowadzenia sprzedaży nieruchomości oraz wykreślenia hipoteki. Tak jednak nie jest, a ZUS wystawia te promesy w zasadzie tylko dlatego, że żądają tego sami dłużnicy.

Potrzebna tylko bankom

Skąd się jednak wzięło przekonanie o konieczności otrzymania takiego dokumentu? Najprawdopodobniej z praktyki banków, które udzielając kredytów kupującym obciążoną nieruchomość, żądały takiego oświadczenia.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane