statystyki

Bez podwójnej kary za zbyt późną wpłatę na ZFRON

autor: Michalina Topolewska13.10.2016, 10:06; Aktualizacja: 13.10.2016, 10:06
ZFRON prowadzony jest przez zakłady pracy chronionej, które pokrywają z tych środków różnego typu pomoc finansową dla niepełnosprawnych pracowników.

ZFRON prowadzony jest przez zakłady pracy chronionej, które pokrywają z tych środków różnego typu pomoc finansową dla niepełnosprawnych pracowników.źródło: ShutterStock

Część zaliczek na PIT, która trafia do zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, nie należy do kosztów płacy. Za opóźnienie w ich wpłacie pracodawca uiści karną opłatę, ale nie musi zwracać dopłat do pensji.

Tak wynika ze stanowiska biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) przygotowanego dla Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON). Jej pytanie było związane z przeprowadzanymi przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) kontrolami w zakresie uzyskiwania subsydiów płacowych. W ich trakcie sprawdzana jest m.in. terminowość ponoszenia kosztów płacy.

Związek z kosztami pracy

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 4a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. poz. 721 ze zm.) zalicza się do nich wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe (naliczane od tej pensji), a także obowiązkowe składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jeśli firma spóźni się z ich poniesieniem ponad 14 dni, nie przysługują jej dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników (art. 26a ust. 1a1 pkt 3 ustawy).

W efekcie pracodawca musi zwrócić nienależnie pobrane dopłaty do pensji.

- Okazuje się, że PFRON podczas kontroli chce też sprawdzać terminowość przekazywania pieniędzy na ZFRON, uznając, że jest to kwestia związana z kosztami płacy – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane