Składki uzależnione od daty realizacji wyroku sądu

autor: Luiza Abramczyk13.10.2016, 09:25; Aktualizacja: 13.10.2016, 09:39

Na mocy wyroku sądu nasza firma będzie musiała wypłacić pracownicy zaległą premię, prawdopodobnie pieniądze zostaną przekazane dopiero w grudniu. Czy kwota ta powinna stanowić podstawę wymiaru składek? Sprawa jest o tyle skomplikowana, że pracownica w październiku 2016 r. przekroczyła roczny limit podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za ten rok. Przyznana wyrokiem sądu premia przysługuje za wcześniejszy okres, w którym powinniśmy byli ją wypłacić, kiedy limit ten nie został jeszcze przekroczony.

Podstawową zasadą, jaką należy wziąć pod uwagę, jest reguła, zgodnie z którą oskładkowaniu podlega określony przychód pracownika, do którego zalicza się także premia. W tym przypadku będzie jednak nieco inaczej i premia wypłacona w grudniu 2016 r. nie będzie podlegała oskładkowaniu w zakresie ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Przychód ten został bowiem osiągnięty i wypłacony w roku, w którym pracownik przekroczył już podstawę wymiaru składki emerytalno-rentowej. Nadal będzie jednak istniał obowiązek odprowadzenia składki chorobowej, wypadkowej i zdrowotnej.

Ważny dzień wypłaty

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jeżeli przychód osiągnięty przez osobę ubezpieczoną przekroczył kwotę rocznego limitu, płatnik powinien zaprzestać odprowadzania składki na te ubezpieczenia.

Do czasu osiągnięcia górnej rocznej podstawy płatnik jest zobowiązany obliczać i opłacać składki na wszystkie ubezpieczenia, tj. ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP), Fundusz Pracy (FP), Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), a powyżej tej kwoty tylko składki na ubezpieczenia chorobowe, wypadkowe i zdrowotne, a także na fundusze pozaubezpieczeniowe, czyli Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Płatnik zaprzestaje opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w oparciu o informacje zdobyte na podstawie:


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane