statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Czy umowa o dzieło zawarta przez zleceniobiorcę będzie oskładkowana

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marcin Nagórek, Stanisław Żółkiewski13.10.2016, 09:25; Aktualizacja: 13.10.2016, 09:41

Od lutego 2016 r. jestem zatrudniona bezterminowo na umowę-zlecenie. Z otrzymywanego wynagrodzenia mam potrącane składki na ZUS z wyjątkiem dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od 1 października zawarłam dodatkową umowę o dzieło ze swoim zleceniodawcą. Czy z tej umowy również będą mi potrącane składki na ubezpieczenia społeczne?

Odpowiedź:

Nie. Tytuł do podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określa ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Co do zasady w katalogu osób wymienionych w art. 6 tej ustawy nie znajduje się wykonujący pracę na podstawie umowy o dzieło. Wyjątek znajduje się w art. 8 ust. 2a ustawy systemowej, w którym wskazano, że ubezpieczeniom podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o dzieło, jeśli została zawarta z własnym pracodawcą z innym podmiotem niż pracodawca, ale w ramach tej umowy praca jest faktycznie wykonywana na rzecz pracodawcy. Zatem wykonujący pracę na podstawie umowy-zlecenia, który zawiera dodatkowo umowę o dzieło z własnym zleceniodawcą, nie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, ponieważ zasada wynikająca z art. 8 ust. 2a ustawy systemowej odnosi się jedynie do umów o dzieło lub umów-zleceń zawartych z własnym pracownikiem, a nie ze zleceniobiorcą. Jednocześnie warto pamiętać, że nazwanie kontraktu umową-zleceniem nie zawsze oznacza, iż umowa taka nie jest de facto umową o pracę. W przypadku gdyby się jednak okazało, np. na skutek kontroli ZUS dla celów ubezpieczeń, że umowa wiążąca zleceniodawcę i zleceniobiorcę jest w rzeczywistości umową o pracę, wówczas również zawarta umowa o dzieło będzie rodziła obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Podstawa prawna

Art. 6 ust. 1, art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963).


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane