statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Czy umowa o dzieło zawarta przez zleceniobiorcę będzie oskładkowana

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marcin Nagórek, Stanisław Żółkiewski13.10.2016, 09:25; Aktualizacja: 13.10.2016, 09:41

Od lutego 2016 r. jestem zatrudniona bezterminowo na umowę-zlecenie. Z otrzymywanego wynagrodzenia mam potrącane składki na ZUS z wyjątkiem dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od 1 października zawarłam dodatkową umowę o dzieło ze swoim zleceniodawcą. Czy z tej umowy również będą mi potrącane składki na ubezpieczenia społeczne?

Odpowiedź:

Nie. Tytuł do podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określa ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Co do zasady w katalogu osób wymienionych w art. 6 tej ustawy nie znajduje się wykonujący pracę na podstawie umowy o dzieło. Wyjątek znajduje się w art. 8 ust. 2a ustawy systemowej, w którym wskazano, że ubezpieczeniom podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o dzieło, jeśli została zawarta z własnym pracodawcą z innym podmiotem niż pracodawca, ale w ramach tej umowy praca jest faktycznie wykonywana na rzecz pracodawcy. Zatem wykonujący pracę na podstawie umowy-zlecenia, który zawiera dodatkowo umowę o dzieło z własnym zleceniodawcą, nie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, ponieważ zasada wynikająca z art. 8 ust. 2a ustawy systemowej odnosi się jedynie do umów o dzieło lub umów-zleceń zawartych z własnym pracownikiem, a nie ze zleceniobiorcą. Jednocześnie warto pamiętać, że nazwanie kontraktu umową-zleceniem nie zawsze oznacza, iż umowa taka nie jest de facto umową o pracę. W przypadku gdyby się jednak okazało, np. na skutek kontroli ZUS dla celów ubezpieczeń, że umowa wiążąca zleceniodawcę i zleceniobiorcę jest w rzeczywistości umową o pracę, wówczas również zawarta umowa o dzieło będzie rodziła obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Podstawa prawna

Art. 6 ust. 1, art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963).


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane