statystyki

Zwolnienie lekarskie lepiej dostarczyć do obu pracodawców

autor: Luiza Abramczyk13.10.2016, 09:25; Aktualizacja: 13.10.2016, 09:40

Jedna z naszych pracownic jest zatrudniona w dwóch firmach należących do tego samego holdingu, ale są to odrębni pracodawcy. W jednej pracuje na 3/5 etatu, a w drugiej na 2/5. W grudniu czeka ją pobyt w szpitalu. Pracownica zastanawia się, czy w jednej firmie nie wziąć na ten czas urlopu wypoczynkowego, a w drugiej zwolnienia lekarskiego. Czy może tak zrobić? Czy ZUS nie zobowiąże jej wówczas do zwrotu wypłaconego wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, widząc na raportach RCA i RSA, że w jednym zakładzie pracuje, a w drugim choruje?

Z przepisów nie wynika, czy urlop wypoczynkowy w trakcie zwolnienia lekarskiego trwającego w drugim zakładzie pracy powoduje utratę prawa pracownika do świadczeń. Należy jednak mieć na uwadze, że celem urlopu jest dbałość o regenerację sił fizycznych i psychicznych koniecznych do wykonywania pracy, nie zaś choroba czy rekonwalescencja. Tak więc urlop wypoczynkowy jest urlopem celowym przeznaczonym na coroczną regenerację sił pracownika, niezbędną także z punktu widzenia prawidłowego i efektywnego wykonywania pracy. Jego wykorzystanie w danym roku kalendarzowym, z uwagi na ten właśnie cel, leży niejako w obowiązku pracownika. Dlatego też ogół przepisów prawa pracy dotyczących tej instytucji służy przede wszystkim zapewnieniu skutecznego wykorzystania tego prawa przez pracownika.

ZUS podczas kontroli może więc uznać, że zwolnienie lekarskie było wykorzystywane niezgodnie z celem. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest dostarczenie zwolnienia lekarskiego przez pracownika obu pracodawcom i realizacja wypłaty świadczeń chorobowych przez oba zakłady pracy.

Grozi utrata zasiłku

Ustawa zasiłkowa przewiduje m.in. sankcję w postaci utraty prawa do zasiłku chorobowego w przypadku wykonywania pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem. Pracownik traci wówczas prawo do zasiłku chorobowego za cały czas zwolnienia. Tak więc dotyczy to zarówno zasiłku wypłacanego z funduszu ubezpieczeń społecznych, jak i wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, które wypłaca pracodawca.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane