statystyki

Więcej osób skorzysta z paczek żywnościowych

autor: Michalina Topolewska12.10.2016, 07:27; Aktualizacja: 12.10.2016, 08:12
dziecko na stołowce

Odstąpiono od wymogu uzyskania skierowania z ośrodka pomocy społecznej, po to aby osoba mogła otrzymać paczkę żywnościową.źródło: ShutterStock

Osoby o najniższych dochodach będą miały łatwiejszy dostęp do wsparcia w formie artykułów spożywczych. Trafią też do nich bardziej urozmaicone produkty.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło zmiany dotyczące realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (PO PŻ) 2014–2020, który jest finansowany ze środków unijnych i krajowych. Kupowane w jego ramach produkty spożywcze, za pośrednictwem wybranych przez resort organizacji partnerskich o zasięgu ogólnopolskim, trafiają do organizacji regionalnych oraz lokalnych. Ich zadaniem jest dystrybucja paczek wśród osób o dochodzie nieprzekraczającym 150 proc. kryterium obowiązującego w pomocy społecznej. Realizacja PO PŻ jest podzielona na tzw. podprogramy. Ten obecnie trwający zakończy się w czerwcu 2017 r. i to właśnie on został objęty zmianami.

Do najważniejszych modyfikacji należy odstąpienie od wymogu uzyskania skierowania z ośrodka pomocy społecznej, po to aby osoba mogła otrzymać paczkę żywnościową. W podprogramie 2016 nie jest to już konieczne, bo wystarczy, że potrzebujący wsparcia zgłosi się do organizacji partnerskiej i złoży oświadczenie o dochodzie. Z kolei samo skierowanie jest teraz wydawane na cały okres realizacji podprogramu (tak będzie też w następnych latach). Wcześniej ośrodki miały różną praktykę postępowania w tym zakresie i ważność tych dokumentów wynosiła od 3 do 6 miesięcy. Ponadto bardziej został urozmaicony skład paczki żywnościowej, która liczy 16 artykułów o wyższej jakości niż dotychczas.

– Wartość takiego rocznego zestawu wynosi ok. 228 zł, w poprzednim podprogramie było to 170 zł – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane