statystyki

Więcej osób skorzysta z paczek żywnościowych

autor: Michalina Topolewska12.10.2016, 07:27; Aktualizacja: 12.10.2016, 08:12
dziecko na stołowce

Odstąpiono od wymogu uzyskania skierowania z ośrodka pomocy społecznej, po to aby osoba mogła otrzymać paczkę żywnościową.źródło: ShutterStock

Osoby o najniższych dochodach będą miały łatwiejszy dostęp do wsparcia w formie artykułów spożywczych. Trafią też do nich bardziej urozmaicone produkty.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło zmiany dotyczące realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (PO PŻ) 2014–2020, który jest finansowany ze środków unijnych i krajowych. Kupowane w jego ramach produkty spożywcze, za pośrednictwem wybranych przez resort organizacji partnerskich o zasięgu ogólnopolskim, trafiają do organizacji regionalnych oraz lokalnych. Ich zadaniem jest dystrybucja paczek wśród osób o dochodzie nieprzekraczającym 150 proc. kryterium obowiązującego w pomocy społecznej. Realizacja PO PŻ jest podzielona na tzw. podprogramy. Ten obecnie trwający zakończy się w czerwcu 2017 r. i to właśnie on został objęty zmianami.

Do najważniejszych modyfikacji należy odstąpienie od wymogu uzyskania skierowania z ośrodka pomocy społecznej, po to aby osoba mogła otrzymać paczkę żywnościową. W podprogramie 2016 nie jest to już konieczne, bo wystarczy, że potrzebujący wsparcia zgłosi się do organizacji partnerskiej i złoży oświadczenie o dochodzie. Z kolei samo skierowanie jest teraz wydawane na cały okres realizacji podprogramu (tak będzie też w następnych latach). Wcześniej ośrodki miały różną praktykę postępowania w tym zakresie i ważność tych dokumentów wynosiła od 3 do 6 miesięcy. Ponadto bardziej został urozmaicony skład paczki żywnościowej, która liczy 16 artykułów o wyższej jakości niż dotychczas.

– Wartość takiego rocznego zestawu wynosi ok. 228 zł, w poprzednim podprogramie było to 170 zł – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane