"OPZZ podpisało treść porozumienia, z którego wynikają zapisy w ustawie. Tak więc, to co jest w podpisanym porozumieniu znajduje się też w ustawie, dlatego jestem spokojny" - powiedział PAP w poniedziałek szef resortu skarbu.

Wiceprzewodniczący OPZZ Franciszek Bobrowski poinformował PAP w poniedziałek, że związek jeszcze tego dnia do godz. 13 prześle do resortu skarbu uwagi w sprawie projektu specustawy stoczniowej.

Również związki zawodowe stoczni Szczecin i Gdynia mają przesłać w poniedziałek do MSP ewentualne wątpliwości w sprawie przyszłej ustawy - powiedział PAP szef "Solidarności 80" w Stoczni Szczecińskiej Nowa Jacek Kantor.

W sobotę podpisane zostało porozumienie między rządem i związkami obu stoczni w sprawie restrukturyzacji zakładów. Odszkodowania dla stoczniowców, którzy skorzystają z programu dobrowolnych odejść, mają wynieść od 20 tys. zł do 60 tys. zł, w zależności od stażu pracy. Program ochronny dla pracowników obu stoczni oraz ich spółek zależnych będzie kosztował od 400 mln zł do 500 mln zł.

W poniedziałek Centrala OPZZ ma ostatecznie zaopiniować projekt specustawy stoczniowej.

Według ministra skarbu Aleksandra Grada, we wtorek projekt ma trafić pod obrady rządu, a w środę lub czwartek ma odbyć się pierwsze czytanie.

Tworzenie specjalnej ustawy jest związane z decyzją Komisji Europejskiej, która uznała, że pomoc udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie jest nielegalna i dała polskiemu rządowi czas do 6 czerwca 2009 roku na wyprzedaż ich majątku. Ma to pozwolić na kontynuowanie ich działalności i zachowanie miejsc pracy.