statystyki

Rada Rynku Pracy negatywnie o budżecie Funduszu Pracy na 2017 r.

autor: Michalina Topolewska06.10.2016, 07:46; Aktualizacja: 06.10.2016, 09:34
zwolnienie, praca

Już w czerwcu rada podjęła negatywne stanowisko w tej sprawie.źródło: ShutterStock

Partnerzy społeczni krytycznie ocenili przyszłoroczny plan wydatków na przeciwdziałanie bezrobociu. Ich zastrzeżenia dotyczyły m.in. wydatkowania środków na inne cele oraz niedopasowanie ich struktury do potrzeb rynku pracy.

Na wczorajszym posiedzeniu działająca przy ministrze rodziny, pracy i polityki społecznej Rada Rynku Pracy (RRP) negatywnie zaopiniowała plan finansowy Funduszu Pracy (FP) na przyszły rok. Taka decyzja miała dwa powody. Pierwszym z nich jest przeznaczenie w 2017 r. aż 1,03 mld zł środków gromadzonych w funduszu na pokrycie kosztów specjalizacji i staży lekarzy oraz pielęgniarek. Zdaniem RRP środki pochodzące ze składek pracodawców nie powinny służyć finansowaniu innych zadań niż przeciwdziałanie bezrobociu oraz wspieranie zatrudnienia.

– Fundusz Pracy nie może być ratunkiem dla ministra zdrowia, zwłaszcza że ma on do dyspozycji 12 mld zł unijnych pieniędzy, które mogą być przeznaczone na kształcenie lekarzy – ocenia Wiesława Teranowska z OPZZ, przewodnicząca RRP.

Przypomina, że już w czerwcu rada podjęła negatywne stanowisko w tej sprawie. Podobną opinię przedstawiła też Rada Dialogu Społecznego. Jednak przedstawione przez pracodawców oraz związki zawodowe zastrzeżenia nie zostały uwzględnione przez resort finansów.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane