statystyki

Praca w domu nie zwalnia z obowiązków wobec fiskusa

autor: Kazimierz Romaniec08.10.2016, 07:00
Praca wykonywana przez specjalistę nie dotyczy terytorium naszego kraju.

Praca wykonywana przez specjalistę nie dotyczy terytorium naszego kraju.źródło: ShutterStock

Spółka z siedzibą w kraju UE zamierza zatrudnić obywatela Polski, eksperta z dziedziny kontrolingu finansowego. Na co dzień zamieszkuje on w Polsce i stąd też będzie świadczył pracę, jednak zakres jego obowiązków będzie dotyczył wyłącznie spraw zagranicznych. Spółka staje więc wobec problemu podatkowego i składkowego rozliczenia pracobiorcy.

Na rynku pracy pojawiło się nowe zjawisko polegające na zatrudnianiu przez spółki mające siedzibę za granicą wysoko wykwalifikowanych specjalistów będących polskimi rezydentami podatkowymi, którzy świadczą usługi na ich rzecz z terytorium Polski. Praca wykonywana przez specjalistę nie dotyczy przy tym w żadnym stopniu terytorium naszego kraju (spółki – pracodawcy nie prowadzą bowiem swojej działalności na terenie Polski). W takiej sytuacji zdarza się, że specjalista z zakresu informatyki czy kontrolingu finansowego pracuje w domu, w miejscu oddalonym od siedziby zatrudniającej go firmy o setki kilometrów, kontaktując się z pracodawcą za pomocą komputera i telefonu.

Formą prawną takiego zatrudnienia nie musi być umowa o pracę. W omawianej sytuacji zagraniczny pracodawca powinien się jednak wykazać przezornością i mieć na uwadze, że nawet zatrudnienie polskiego specjalisty na podstawie umowy poddanej prawu państwa, w którym spółka ma siedzibę, nie powoduje wyłączenia obowiązku stosowania polskich przepisów podatkowych i ubezpieczeniowych. Kluczowe jest tutaj to, że polski rezydent podatkowy świadczy pracę (usługi) na terenie Polski, co ma swoje konsekwencje na gruncie podatkowo-ubezpieczeniowym.

Zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.) polski pracownik podlega polskiemu systemowi ubezpieczeniowemu. Jego zagraniczny pracodawca jest zatem zobowiązany do uiszczenia jego składek na ubezpieczenie społeczne, ponieważ polskie przepisy traktują go jako rodzimego pracodawcę. Zagraniczna spółka jest więc zobowiązana zarejestrować się i uzyskać NIP z urzędu skarbowego, a także zgłosić polskiego specjalistę jako ubezpieczonego do systemu ubezpieczeń społecznych. W omawianej sytuacji zagraniczna firma rejestruje się także jako płatnik składek polskiego pracownika.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kuba(2016-10-08 20:24) Zgłoś naruszenie 00

    Kurde ,ja zagranicą a moja stara nie chce POdatku na Maciu Piciu dla mafi! Tuskowej za gotowanie obiadu odprowadzić.Jak to jest

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane