W Polsce jak grzyby po deszczu powstają internetowe giełdy usług. Serwisy oferują zwykle aukcje z zakresu prac remontowych i budowlanych, informatycznych, fotograficznych czy transportowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się też giełdy cateringowe.

Schemat działania takich giełd podobny jest do giełdy klasycznej, np. Allegro.

Uczestnictwo nie jest skomplikowane, wymaga jedynie dokładnego zapoznania się z regulaminem operatora. Dobrze wiedzieć, że większość giełd usługowych, jak Zlecenia Przez Net czy Caterweb. pl nie ponosi odpowiedzialności prawnej za treść zamieszczanych ogłoszeń oraz przebieg zlecenia - jakość, czy jego sposób wykonania. Wyjątkiem pod tym względem jest portal Mój-Młotek.pl, który w razie problemów z wyegzekwowaniem usługi deklaruje powołanie sądu złożonego z eksperta, zleceniodawcy oraz wykonawcy usługi. Rolą eksperta jest w takiej sytuacji znalezienie polubownego rozwiązania problemu.

Rejestracja i opłaty

Procedura uczestnictwa w aukcji jest prosta. Jeżeli chcemy znaleźć wykonawcę remontu domu, wynająć św. Mikołaja na święta czy catering na przyjęcie, możemy zarejestrować się na jednym z oferujących tego typu usługi serwisów i otworzyć tam własną aukcję z dokładnym opisem czego oczekujemy i ceną, którą możemy za usługę zapłacić. Rejestracja w większości serwisów jest bezpłatna. W portalu Zlecenia Przez Net odpłatna jest jedynie opcja polegająca na założeniu swojego portfolio prezentującego dotychczas wykonane projekty czy prace. Na Moim Młotku za dodatkową opłatą można z kolei pozycjonować i promować swoje aukcje na stronie. W tym przypadku pobierana jest prowizja wynosząca 2 proc. od wylicytowanej sumy za usługę.

Aukcja w górę i dół

Niektóre portale jak Mój-Młotek.pl oferują licytację w dół, czyli zlecenie wygrywa ten, kto zaoferuje najniższą cenę za wykonanie pracy lub spełni określone wymagania zleceniodawcy. Czas trwania licytacji jest wyznaczany przez składającego ofertę i wynosi od kilku dni do nawet trzech miesięcy. Składający ofertę może zaznaczyć, że licytacja może zakończyć się przed wyznaczonym terminem.

- Dla klientów, którym zależy na czasie, a nie na niższej cenie usługi, mamy specjalną ofertę - zrób to teraz. Wtedy zlecenie wygrywa ten, kto pierwszy zgłosi się do wykonania usługi - tłumaczy Jerzy Waśniewski, dyrektor generalny portalu Mój - Młotek.pl.

Jeszcze inną formą licytacji jest tzw. aukcja holenderska. Stosuje ją m.in. portal gastronomiczny Caterweb.pl.

- Polega ona na tym, że oferent wrzuca do systemu zlecenie zakupu usługi, określając maksymalną cenę, i ma możliwość wyboru najlepszej dla siebie oferty - tłumaczy Andrzej Markowski, przedstawiciel firmy Coffee Lovers, przedstawiciel operatora aukcji.

Jak upewnić się, że dokonaliśmy dobrego wyboru? Podobnie jak na Allegro, giełdy usług mają również opcję pozwalającą na wpisywanie oceny poszczególnych zleceniobiorców. Dokładne analizowanie wpisów, przestróg lub rekomendacji pozwala uniknąć podpisania umowy z niesolidnym uczestnikiem aukcji lub pomaga znaleźć uczciwego wykonawcę.