statystyki

Zamrożona dotacja dla środowiskowych domów samopomocy

autor: Michalina Topolewska04.10.2016, 07:24; Aktualizacja: 04.10.2016, 08:51
złoty, pieniądze

Dotacji dla ośrodków wsparcia taka sama jak w 2016 r.źródło: ShutterStock

Samorządy oraz organizacje działające na rzecz niepełnosprawnych sprzeciwiają się zachowaniu w przyszłym roku budżetowej dotacji dla ośrodków wsparcia na poziomie z 2016 r. Ministerstwo Finansów (MF) nie uwzględniło jednak zgłaszanych przez nie uwag.

Dziś rząd ma się zająć projektem ustawy okołobudżetowej, która wprowadza zmiany m.in. do ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. poz. 1310). To właśnie w jej przepisach został przewidziany mechanizm podwyższania dotacji dla środowiskowych domów samopomocy (ŚDS). Zgodnie z nim w 2016 r. wynosi ona 1268 zł miesięcznie na jednego uczestnika zajęć i jest to kwota odpowiadająca 200 proc. kryterium dochodowego obowiązującego w pomocy społecznej. Z kolei w 2017 r. dotacja powinna wynosić 1458,2 zł, a w 2018 r. 1585 zł (230 proc. oraz 250 proc. wspomnianego progu). Proces podwyższania budżetowego dofinansowania będzie jednak opóźniony, bo resort finansów zaproponował, aby jego kwota w przyszłym roku była zamrożona na dotychczasowym poziomie. To też oznacza, że dotacja osiągnie wysokość 230 proc. kryterium dopiero w 2018 r., a 250 proc. w 2019 r.

Przeciwko tej zmianie protestowały organizacje wspierające osoby niepełnosprawne oraz ŚDS, które argumentowały, że zamrożona dotacja nie będzie adekwatna do realnych kosztów utrzymania i potrzeb tych placówek. O interwencję w tej sprawie zwróciły się do rzecznika praw obywatelskich dr. Adama Bodnara, który skierował w tej sprawie wystąpienie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Opieka świadczona przez ŚDS jest pożądaną formą wsparcia dla osób chorych psychicznie i stanowi tańsze rozwiązanie, gdy ich stan zdrowia nie uzasadnia umieszczenia w domach pomocy społecznej – wskazuje RPO w swoim piśmie.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane