statystyki

Zamrożona dotacja dla środowiskowych domów samopomocy

autor: Michalina Topolewska04.10.2016, 07:24; Aktualizacja: 04.10.2016, 08:51
złoty, pieniądze

Dotacji dla ośrodków wsparcia taka sama jak w 2016 r.źródło: ShutterStock

Samorządy oraz organizacje działające na rzecz niepełnosprawnych sprzeciwiają się zachowaniu w przyszłym roku budżetowej dotacji dla ośrodków wsparcia na poziomie z 2016 r. Ministerstwo Finansów (MF) nie uwzględniło jednak zgłaszanych przez nie uwag.

Dziś rząd ma się zająć projektem ustawy okołobudżetowej, która wprowadza zmiany m.in. do ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. poz. 1310). To właśnie w jej przepisach został przewidziany mechanizm podwyższania dotacji dla środowiskowych domów samopomocy (ŚDS). Zgodnie z nim w 2016 r. wynosi ona 1268 zł miesięcznie na jednego uczestnika zajęć i jest to kwota odpowiadająca 200 proc. kryterium dochodowego obowiązującego w pomocy społecznej. Z kolei w 2017 r. dotacja powinna wynosić 1458,2 zł, a w 2018 r. 1585 zł (230 proc. oraz 250 proc. wspomnianego progu). Proces podwyższania budżetowego dofinansowania będzie jednak opóźniony, bo resort finansów zaproponował, aby jego kwota w przyszłym roku była zamrożona na dotychczasowym poziomie. To też oznacza, że dotacja osiągnie wysokość 230 proc. kryterium dopiero w 2018 r., a 250 proc. w 2019 r.

Przeciwko tej zmianie protestowały organizacje wspierające osoby niepełnosprawne oraz ŚDS, które argumentowały, że zamrożona dotacja nie będzie adekwatna do realnych kosztów utrzymania i potrzeb tych placówek. O interwencję w tej sprawie zwróciły się do rzecznika praw obywatelskich dr. Adama Bodnara, który skierował w tej sprawie wystąpienie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Opieka świadczona przez ŚDS jest pożądaną formą wsparcia dla osób chorych psychicznie i stanowi tańsze rozwiązanie, gdy ich stan zdrowia nie uzasadnia umieszczenia w domach pomocy społecznej – wskazuje RPO w swoim piśmie.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane