statystyki

Gajewski: Płacimy wysoką cenę za automatyzację

autor: Not. JK29.09.2016, 07:46; Aktualizacja: 29.09.2016, 09:25

Wielu naszych partnerów przed tegorocznym Europejskim Forum Nowych Idei zarzucało nam, że temat przyszłości pracy ma mniejszą rangę niż poruszane podczas poprzednich edycji forum. Protestuję przeciw temu i wyraźnie chcę podkreślić, że to jest temat, który znakomicie uzupełnia wszystkie wcześniejsze.

W ub.r. mówiliśmy na przykład o nierównościach społecznych i spowodowanej nimi popularności populizmu w polityce – a to przecież bezpośrednio wiąże się z kondycją pracy.

Nasz tegoroczny temat jest tym ważniejszy, że z pracą coś się dzieje w światowej gospodarce. Wpływ na to mają dwa czynniki: globalizacja i automatyzacja. O ile jednak wpływ globalizacji został już w mniejszym lub większym stopniu opisany, o tyle refleksja dotycząca skutków automatyzacji dopiero powstaje. Książka jednego z gości forum, Martina Forda, jest tego przykładem.

Praca od tysięcy lat była dla człowieka wyznacznikiem jego pozycji w społeczeństwie, a także stanowiła swojego rodzaju życiową busolę. Teraz nagle okazuje się, że ten fundament ludzkiego życia się chwieje. Na horyzoncie nie widać ciekawej odpowiedzi na pytanie, co dalej – i dlatego będziemy chcieli skłonić gości forum nie tylko do diagnozowania sposobu, w jaki praca się zmieni, ale też do szukania odpowiedzi na pytanie, co w związku z tym można zrobić i jak się do tej zmiany najlepiej przygotować.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane