statystyki

Reforma zdrowia: W przyszłym roku placówki medyczne czeka sieć szpitali

autor: Aleksandra Kurowska27.09.2016, 07:18; Aktualizacja: 27.09.2016, 08:22
Lekarz, zdrowie, szpital

Ponadto projekt zakłada, że powrócą przychodnie przyszpitalneźródło: ShutterStock

Rząd chce utworzyć „system podstawowego, szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej”. Gdy jakaś placówka do niego trafi, NFZ przynajmniej przez cztery lata nie będzie mógł odmówić jej kontraktu.

Co więcej, oddziały i przyszpitalne poradnie włączone do sieci (niekoniecznie wszystkie w placówce) nie będą już rozliczane za każde świadczenie osobno, lecz z przyznanego im budżetu. Planowane zmiany znajdą się w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który prawdopodobnie już dziś trafi do konsultacji społecznych.

Zgodnie z nowelizacją pierwszy etap reformy będzie polegał na przyporządkowaniu szpitali do jednej kategorii – I, II, lub III stopnia (w zależności od skali działania i poziomu świadczeń) lub do placówek onkologicznych, pulmonologicznych, pediatrycznych albo ogólnopolskich. Przy tym nie zawsze cały szpital znajdzie się w systemie zabezpieczenia, czasami tylko najważniejsze jego oddziały i poradnie.

I tak, jeśli np. szpital powiatowy będzie chciał mieć w sieci swoje oddziały interny i ginekologii, to warunkiem będzie posiadanie przez nie umowy z NFZ przez minimum dwa ostatnie lata. Do tego będzie musiał mieć izbę przyjęć lub oddział ratunkowy - też z kontraktem przez minimum dwa lata. Jeśli do sieci będzie chciał trafić np. szpital przekształcony niedawno w spółkę, wówczas pod uwagę będą brane umowy z NFZ, które placówka podpisała, działając jako samodzielny publiczny zakład. W wyjątkowych sytuacjach, gdy warunki nie będą spełnione, decyzję podejmie minister.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane