statystyki

Polska firma budowlana wypłaci pensje pracownikom zagranicznego kontrahenta

autor: Karolina Schiffter22.09.2016, 11:05; Aktualizacja: 22.09.2016, 11:20

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Od lipca tego roku polska firma budowlana korzysta przy budowie osiedla mieszkaniowego z usług podwykonawcy, który ma siedzibę w Bułgarii. Firmy budowlane nie zawarły ze sobą pisemnej umowy, gdyż w przeszłości często ze sobą współpracowały i kooperacja układała się dobrze. Podwykonawca delegował do Polski swoich pracowników – obywateli Bułgarii. Z uwagi na duże opóźnienia w budowie spółka bułgarska dodatkowo zatrudniła też nielegalnie Ukraińców, aby szybciej ukończyć budowę. Na początku września okazało się, że firma jest niewypłacalna i nie zapłaciła wynagrodzeń swoim pracownikom – Bułgarom i Ukraińcom. Czy jej pracownicy mogą teraz pozwać polskiego wykonawcę o ich zapłatę?

Jeżeli zagraniczny podwykonawca nie wywiązuje się z zobowiązań finansowych wobec swoich pracowników, to odpowiedzialność z tego tytułu w pewnych przypadkach może ponieść także polski wykonawca, który korzysta z jego usług. Zasady tej odpowiedzialności są nieco inne w przypadku pracowników delegowanych do Polski przez pracodawcę z Unii Europejskiej (w omawianym przypadku – obywateli Bułgarii) oraz w przypadku zatrudnionych cudzoziemców potrzebujących zezwolenia na pracę (w naszym przypadku – obywateli Ukrainy). Polski wykonawca może uwolnić się od tej odpowiedzialności, jeżeli dochowa należytej staranności i wykona ciążące na nim obowiązki.

Bułgarzy pójdą do sądu

Uchwalona 10 czerwca 2016 r. ustawa o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (Dz.U. poz. 868) wprowadziła zasadę odpowiedzialności solidarnej wykonawcy i podwykonawcy za niektóre zobowiązania wobec pracowników delegowanych przez podwykonawcę na terytorium Polski. Ma ona zastosowanie w sektorze budowlanym wobec pracowników delegowanych do Polski w celu wykonywania prac związanych z robotami budowlanymi lub utrzymaniem obiektu budowlanego.

Odpowiedzialność solidarna oznacza, że jeśli zagraniczny podwykonawca nie zapłaci swoim pracownikom delegowanym do Polski wynagrodzenia, to będą oni mogli wystąpić z roszczeniami z tego tytułu bezpośrednio przeciwko polskiemu wykonawcy. Nie ma tu żadnych dodatkowych wymogów, np. niewypłacalności pracodawcy zagranicznego. Dla powstania odpowiedzialności wystarcza, że pracodawca nie zapłacił pracownikom wynagrodzenia.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane