statystyki

Składka zdrowotna nie zawsze równa zaliczce na podatek

autor: Stanisław Żółkiewski22.09.2016, 09:15; Aktualizacja: 22.09.2016, 10:36
Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy jej wymiaru.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy jej wymiaru.źródło: ShutterStock

Prowadzę księgowość spółki z o.o. Byłam pewna, że składka na ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia pobieranego przez członka rady nadzorczej podlega ograniczeniu do wysokości zaliczki na podatek dochodowy tak jak w przypadku pracowników. ZUS zakwestionował prawidłowość dokumentów rozliczeniowych, które sporządzałam, wskazując, że w przypadku członka rady nadzorczej nie jest to możliwe. Czy stanowisko ZUS jest prawidłowe?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy jej wymiaru. Składka jest miesięczna i niepodzielna. Wyjątek od tej zasady dotyczy sytuacji, gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczonej przez tego płatnika zgodnie z przepisami podatkowymi. Wtedy składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej zaliczki.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane