statystyki

800 mln zł więcej na świadczenia dla rodzin. Wszystko przez program 500 plus

autor: Michalina Topolewska19.09.2016, 07:17; Aktualizacja: 19.09.2016, 08:40
Decyzje dotyczące zasiłku zostały wydane tylko do końca października, bo wtedy kończy się obecny okres jego wypłaty.

Decyzje dotyczące zasiłku zostały wydane tylko do końca października, bo wtedy kończy się obecny okres jego wypłaty.źródło: ShutterStock

Potwierdziły się nasze przewidywania, że program 500+ przyczyni się do wzrostu wydatków budżetu państwa na inne formy wsparcia na dzieci. Rodzice składający wniosek o 500 zł dowiadywali się bowiem przy okazji, że mają prawo także do innego rodzaju świadczeń.

Paweł Szałamacha, minister finansów, podczas ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego poinformował, że to większe zainteresowanie innymi formami wsparcia kosztuje w tym roku państwo dodatkowe 800 mln zł. – Wzrost przyznawanych świadczeń dotyczy głównie zasiłku rodzinnego i przysługujących do niego dodatków – informuje DGP Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dodaje jednak, że środki przewidziane w tegorocznym budżecie pozwolą na sfinansowanie większej liczby świadczeń. Również na 2017 r. planowane są wyższe kwoty na ich wypłatę (łącznie z rezerwą wyniosą ponad 12 mld zł).

– Przy okazji składania wniosków o 500 zł mieliśmy wiele sytuacji, gdy okazywało się, że poziom dochodów rodziny umożliwia jej uzyskiwanie zasiłku – mówi Bogumiła Podgórska, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • wyszło z worka(2016-09-19 13:09) Zgłoś naruszenie 40

    Ceny żywności w ciągu ostatniego półrocza wzrosły od 50% do nawet 150% . Rodzice " lepszych" czy inaczej "godnych wsparcia" dzieci zrekompensują to sobie 500+ na koszt podatników, zaś reszta obywateli odnotuje w portfelach 500- , jak nie więcej.

    Odpowiedz
  • młodzi(2016-09-19 22:44) Zgłoś naruszenie 30

    500+ powinno być liczone do dochodu w przeciwnym wypadku rodzi patologie i jest to niesprawiedliwe społecznie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane