statystyki

Pracodawca rozstrzygnie, komu przekazać potrąconą z wynagrodzenia kwotę

autor: Anna Kwiatkowska17.09.2016, 09:30
pieniądze

Wbrew pozorom nowe przepisy są ważne nie tylko dla komorników, lecz także dla pracodawców. To bowiem oni będą musieli je przecież stosowaćźródło: ShutterStock

Jesteśmy średniej wielkości firmą. W tym tygodniu w poniedziałek wpłynęły do nas jednocześnie pisma od komornika i naczelnika urzędu skarbowego, którzy zażądali potrącania należności z wynagrodzenia jednego z naszych pracowników. Problem polega na tym, że pracownik zarabia ok. 2000 zł, podczas gdy komornik chce potrącenia 20 000 zł, a naczelnik urzędu skarbowego 9000 zł. Komu więc mamy przekazywać potrącaną część wynagrodzenia? Czy mamy ją podzielić proporcjonalnie? Słyszałam, że ostatnio zmieniły się przepisy w tym zakresie.

Rzeczywiście, 8 września 2016 r. weszła w życie duża nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która ma w założeniu przede wszystkim ułatwić egzekucję świadczeń. Jedną ze zmian jest wprowadzenie zasady pierwszeństwa w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej co do tej samej rzeczy lub prawa. Aby określić, który organ będzie właściwy do prowadzenia egzekucji, nie trzeba już czekać na rozstrzygnięcie sądu. Ustawa wprowadza bowiem zasadę, że właściwy będzie ten organ, który pierwszy dokonał zajęcia. Jeśli nie będzie można tego ustalić, egzekucję przejmie organ mający do wyegzekwowania wyższą kwotę.

Wbrew pozorom nowe przepisy są ważne nie tylko dla komorników, lecz także dla pracodawców. To bowiem oni będą musieli je przecież stosować. Dotychczas, gdy różne organy egzekucyjne dokonywały zajęcia wynagrodzenia ich pracownika, firmy musiały czekać na rozstrzygnięcie sądu, któremu z nich przekazywać potrącone kwoty. W obecnym stanie prawnym to pracodawca będzie decydował, który organ będzie właściwy. Nie powinno to nastręczać mu jednak większych kłopotów, gdyż przepisy są skonstruowane bardzo jasno.

Jak więc ma postąpić firma w opisywanej przez nas sytuacji? Skoro wynagrodzenie zostało zajęte w tym samym czasie, nie będzie możliwe zastosowanie zasady pierwszeństwa. W takim przypadku musi zostać zastosowana reguła pomocnicza, zgodnie z którą trzeba wziąć pod uwagę, który z organów egzekwuje wyższą kwotę. Tutaj będzie to komornik. Oznacza to, że potrąconą kwotę należy przekazać tylko na rachunek komornika, nie należy jej dzielić proporcjonalnie i części przekazywać także naczelnikowi urzędu skarbowego.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • BBB(2016-09-17 19:48) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby jeszcze komornik przekazywal ta kwote jednemu wierzycielowi a nie dzielil na wielu,byloby calkiem niezle Dlugi szybciej bylyby splacane..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane