statystyki

Będą problemy z ustaleniem, kto należy do związku zawodowego

autor: Diana Kanarek15.09.2016, 10:12; Aktualizacja: 15.09.2016, 10:31
pracownicy wiek

Krąg osób mogących wstąpić do związku zawodowego będzie szerszy, niż wynika to z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r., sygn. akt K 1/13, który wymagał objęcia prawem koalicji tylko tych, których sytuacja jest zbliżona do pozycji pracownikówźródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 2 sierpnia 2016 r. przyjęło nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Jego celem jest rozszerzenie prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych na osoby świadczące pracę na innych podstawach niż stosunek pracy (m.in. na zleceniobiorców i samozatrudnionych). Stanowi on modyfikację projektu z 22 marca 2016 r. i wprowadza zmiany mające uwzględniać opinie partnerów społecznych, którzy zwracali uwagę na niedoskonałości pierwotnych propozycji. Kierunek tych zmian należy ocenić pozytywnie, jednak ciągle pewne kwestie wymagają dopracowania.

 Więcej uprawnionych, ale i nowe obostrzenia

Nowy projekt ustawy rozszerzył zakres prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych w stosunku do pierwszego projektu, przyznając je wszystkim osobom świadczącym osobiście pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy – niezależnie od czasu trwania pracy na rzecz podmiotu zatrudniającego. Przepisy w poprzedniej wersji projektu wymagały przy tym 6-miesięcznego stażu pracy. Długość zatrudnienia u danego pracodawcy (przy czym w rozumieniu tej ustawy pojęcie „pracodawcy” ma szerszy zakres i obejmuje podmioty zatrudniające nie tylko pracowników, lecz także osoby wykonujące pracę zarobkową) ma znaczenie jedynie przy ustalaniu liczby członków danej zakładowej organizacji związkowej. Do tej liczby, poza pracownikami, mają być bowiem zaliczani tylko ci zatrudnieni, którzy świadczą pracę przez co najmniej 6 miesięcy na rzecz danego podmiotu, o ile przeciętnie co najmniej 50 proc. otrzymywanego przez nich wynagrodzenia za wykonywanie pracy zarobkowej przysługuje im od tego właśnie podmiotu w okresie ostatnich 6 miesięcy.

Ponadto ograniczone prawo koalicji – tj. jedynie do wstępowania do już istniejących związków zawodowych bez uprawnienia do zakładania nowych – będą miały także osoby świadczące osobiście pracę bez wynagrodzenia. Zmiany te należy ocenić raczej pozytywnie.

Krąg osób mogących wstąpić do związku zawodowego będzie szerszy, niż wynika to z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r., sygn. akt K 1/13, który wymagał objęcia prawem koalicji tylko tych, których sytuacja jest zbliżona do pozycji pracowników. Takie korzystniejsze ukształtowanie sytuacji osób pracujących na umowach cywilnoprawnych jest oczywiście dopuszczalne.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane