statystyki

SN: Nie każda skarga na ZUS o wysokość emeryturylub renty podlega kasacji

autor: Bożena Wiktorowska13.09.2016, 07:13; Aktualizacja: 13.09.2016, 08:04
prawo

SN: Dopuszczalność skargi kasacyjnej uwarunkowana jest wykazaniem wartości przedmiotu zaskarżenia w wysokości co najmniej 10 tys. zł.źródło: ShutterStock

W sprawach o wysokość świadczenia emerytalnego lub rentowego wartość sporu musi przekroczyć 10 tys. zł, żeby zainteresowany miał prawo do kasacji – uznał Sąd Najwyższy, oddalając zażalenie ubezpieczonego.

Powodem sporu była decyzja ZUS z 16 sierpnia 2012 r. Na tej podstawie organ przyznał wnioskodawcy prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy. Ubezpieczony, który nie zgodził się z tą decyzją – domagał się przyznania renty w wysokości wyliczonej jak dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy – odwołał się najpierw do sądu I instancji, następnie sądu apelacyjnego. Ten ostatni stwierdził m.in., że różnicowanie stopnia niezdolności do pracy nie decyduje o prawie do renty. Skarżący złożył więc za pośrednictwem sądu apelacyjnego skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Ten ją odrzucił, gdyż, jak stwierdził, przedmiotem sporu nie było prawo do świadczenia, ale jego wysokość (tak więc spór dotyczył prawa majątkowego). Mężczyzna złożył zażalenie od tej decyzji do Sądu Najwyższego.

SN, rozpatrując zażalenie, podkreślił, że w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych dopuszczalność skargi kasacyjnej uwarunkowana jest wykazaniem wartości przedmiotu zaskarżenia w wysokości co najmniej 10 tys. zł (art. 3982 par. 1 k.p.c.). W tym konkretnym przypadku kwota, jakiej się domagał powód, była jednak niższa niż kwota graniczna. Dlatego też skład orzekający przyznał rację sądowi II instancji.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane