NSZZ "Solidarność" z zadowoleniem przyjęła decyzję prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zawetował trzy kluczowe ustawy z pakietu zdrowotnego.

W przysłanym w środę wieczorem PAP oświadczeniu przewodniczący Komisji Krajowej "S" Janusz Śniadek oraz przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia "S" Maria Ochman podkreślili, że najbardziej cieszy ich weto dotyczące ustawy, która miała przekształcić placówki zdrowotne w spółki kapitałowe.

"Jako jedyny kraj w Unii Europejskiej, w Polsce publiczna służba zdrowia zostałaby zastąpiona prywatną. NSZZ +Solidarność+ stoi na stanowisku, że bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków nie można pozostawić niewidzialnej ręce rynku. Zapisy tych ustaw nie zawierają żadnych wyjść awaryjnych na wypadek nieudanego eksperymentu w opiece zdrowotnej" - napisano w oświadczeniu.

Ochman i Śniadek wyrazili też nadzieję, że weto prezydenta skłoni polityków do poważnych rozmów na temat przyszłości polskiej służby zdrowia.

Prezydent Lech Kaczyński zawetował trzy z sześciu ustaw zdrowotnych: o zoz-ach, o pracownikach zoz-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia. Podpisał trzy ustawy zdrowotne: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, oraz o konsultantach w ochronie zdrowia.