Rząd PO nie przeprowadzi zapowiadanej reformy systemu ochrony zdrowia - ocenił przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel, odnosząc się w ten sposób do zawetowania przez prezydenta trzech najważniejszych ustaw zdrowotnych.

"Trudno powiedzieć, czy prezydenckie weto było potrzebne. Idea przekształcenia szpitali w spółki sama w sobie jest dobra, ale plan, który przedstawiła PO, był niekompletny i wadliwy. Także przekształcenie, które miało pomóc szpitalom, mogło poważenie zaszkodzić" - podkreślił Bukiel w rozmowie z PAP.

"Było dużo gadania, haseł, obietnic, teraz okazuje się, że nic z tego nie wyjdzie, nie będzie reformy służby zdrowia. Plan awaryjny o którym mówi minister Kopacz, to robienie dobrej miny do złej gry. No chyba że pojawi się nowy minister, z nowym pomysłem" - dodał.

W ocenie szefa OZZL, zawetowanie przez prezydenta ustawy o pracownikach zoz-ów, jest dla nich korzystne.

Reklama

Ekspert KPP: prezydenckie weto przyczyni się do kryzysu w służbie zdrowia

W ocenie eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich Roberta Mołdacha, zawetowanie przez prezydenta najważniejszych ustaw zdrowotnych przyczyni się do kryzysu służby zdrowia.

Reklama

Jak powiedział PAP Mołdach, weto zaszkodzi systemowi ochrony zdrowia. Zaznaczył także, iż przekształcenie szpitali w spółki działające w oparciu o prawo handlowe przyczyniłoby się do poprawy ich funkcjonowania.

"Zgadza się, że zdrowie nie jest na sprzedaż, ale usługa medyczna jest towarem, który jest na sprzedaż i ma swoją cenę. Dlatego najlepiej sprzedawać ją w oparciu o kodeks spółek handlowych" - podkreślił ekspert KPP.

"System ochrony zdrowia wymaga pilnych zmian, ustawy są dobrze przygotowane. Bez nich będziemy obserwować pojawiające się co jakiś czas kryzysy spowodowane wzrostem cen usług medycznych" - dodał.

Buczkowska: weto prezydenta zwiększy chaos w służbie zdrowia

Szefowa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Buczkowska uważa, że zawetowanie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustaw zdrowotnych zapewne jeszcze zwiększy chaos w służbie zdrowia.

"Bardzo możliwe, że ujawnią się wielkie zadłużenia, które ktoś będzie musiał spłacić. Jeśli obciążymy tymi zadłużeniami samorządy, może zdarzyć się, że nie będą mogły one ponieść tej odpowiedzialności" - powiedziała PAP Buczkowska, odnosząc się do zawetowania ustawy zakładającej obligatoryjne przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego.

Dodała, że weto prezydenta to też okazja do tego, by odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki model ochrony zdrowia chcemy wprowadzić. "Rozumiem obawy niektórych przed prywatyzacją szpitali, ale przecież komercjalizacja wyszłaby im tylko na dobre" - powiedziała szefowa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.