BCC zapowiedział w poniedziałek, że złoży wniosek do TK o wyjaśnienie, czy funkcjonowanie KRUS nie narusza prawa do równości, które gwarantuje konstytucja RP.

Według BCC, rolnicy płacą zbyt małe składki na ubezpieczenie emerytalne. Nie płacą także podatku dochodowego, co rodzi poczucie "głębokiej niesprawiedliwości i nierównego traktowania".

"BCC chce odwrócić uwagę od tego, że za chwilę - w dobie kryzysu finansowego - podatnicy będą musieli pokryć wielomiliardowe straty, niegospodarność w ich przedsiębiorstwach i bankach" - powiedział w środę na konferencji prasowej Serafin.

"Zamierzamy głośno upomnieć się o problemy polskiego rolnictwa"

"System KRUS w Polsce jest systemem socjalnym, który wyrównuje koszty produkcji w taki sposób, aby konsumenci mogli kupować żywność po przystępnych cenach. KRUS jest jedną z lepiej funkcjonujących instytucji w rolnictwie i gospodarce narodowej" - dodał.

Podkreślił, że funkcjonowanie KRUS-u w Polsce jest zgodne z konstytucją.

"Zamierzamy głośno upomnieć się o problemy polskiego rolnictwa. W związku z atakiem BCC na rolnictwo, będziemy swoje niezadowolenie pokazywać publicznie" - powiedział.

Poinformował, że szefowie polskich organizacji rolniczych spotykają się 4 grudnia w Brukseli, aby ustalić ewentualny termin akcji protestacyjnej.