statystyki

500 zł na dziecko: Wywiady środowiskowe na nowych drukach

autor: Michalina Topolewska08.09.2016, 07:47; Aktualizacja: 08.09.2016, 09:10
Nowe druki przy 500 zł na dziecko.

Nowe druki przy 500 zł na dziecko.źródło: ShutterStock

Pracownicy socjalni, którzy będą sprawdzali, czy rodzice nie marnotrawią pieniędzy z programu 500+, będą w tym celu wypełniać specjalną część formularza stosowanego przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej.

Jego wprowadzenie przewiduje rozporządzenie ministra rodziny pracy i polityki społecznej z 25 sierpnia 2016 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz.U. poz. 1406). Dotychczasowy druk został poszerzony o dwie części oznaczone jako VIII i IX. Pierwsza z nich ma być stosowana przy przyznawaniu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Przepisy ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.) przewidują, że z osobą starającą się o tę formę wsparcia jest przeprowadzany rodzinny wywiad środowiskowy. Jego celem jest sprawdzenie, czy opiekun faktycznie zajmuje się niepełnosprawnym krewnym, przy czym informacje w tej sprawie są aktualizowane co sześć miesięcy. Jednak do tej pory formularz wywiadu nie przewidywał odrębnej części odnoszącej się do tego obowiązku i pracownicy socjalni wykorzystywali do tego celu część I lub IV.

Podobny problem dotyczył też osób ubiegających się i otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne. Dla nich przeznaczona została nowa część wywiadu – IX. Dodatkowo ma być ona stosowana również w przypadkach przewidzianych w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195). Przepis ten stanowi, że gmina, a także marszałek województwa może zlecić kierownikowi OPS przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, jeśli pojawią się wątpliwości co do właściwego sprawowania opieki nad nieletnim oraz marnotrawienia lub wydatkowania niezgodnie z przeznaczeniem świadczeń z programu 500+. Jeśli informacje się potwierdzają, pieniądze są zamieniane na pomoc rzeczową lub na opłacenie usług dla rodziny. Z danym resortu rodziny wynika, że do końca lipca br. było 439 takich przypadków.


Pozostało jeszcze 30% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane