PROCEDURY
Partnerzy społeczni, samorządy, organizacje pozarządowe oraz ministerstwa będą miały minimum 14 dni na zgłoszenie swoich kandydatów do organu doradzającego resortowi rodziny w sprawie osób niepełnosprawnych.
Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. Jego wydanie to efekt zmian, które wprowadza ustawa z 19 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. poz. 1336). Przewiduje ona m.in. modyfikację składu wspomnianej rady, tak aby zasiadało w niej więcej przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się problemami osób z dysfunkcjami zdrowotnymi. Jednocześnie powstała potrzeba przygotowania nowego aktu prawnego określającego organizację i tryb jej działania.
Projekt przewiduje, że resort rodziny informację o naborze przedstawicieli do rady spośród organizacji pozarządowych przedstawi publicznie m.in. na swojej stronie internetowej. Pozostałe instytucje zostaną o rozpoczęciu procesu zgłaszania kandydatów powiadomione na piśmie. Zgodnie z projektem osoby zasiadające w radzie zostaną wybrane przez pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Ponadto rozporządzenie zakłada, że posiedzenia jej będą się odbywały w zależności od potrzeb, ale nie rzadziej niż cztery razy w roku, a stanowiska będą przez nią podejmowane zwykłą większością głosów. Będzie ona też mogła powoływać stałe lub doraźne zespoły problemowe. Przewodniczącym rady będzie pełnomocnik. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 listopada br. ⒸⓅ
Etap legislacyjny
Konsultacje projektu rozporządzenia