statystyki

Fundusz Emerytur Pomostowych: Składka do ZUS od każdej złotówki

autor: Bożena Wiktorowska06.09.2016, 07:21; Aktualizacja: 06.09.2016, 07:51
ZUS

ZUSźródło: ShutterStock

Pracodawca ma obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych także za pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, którzy mają już ustalone prawo do emerytury. Tak wskazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wydając indywidualną interpretację.

Powodem wydania decyzji przez organ były wątpliwości przedsiębiorcy, który w swojej firmie zatrudniał dwóch emerytowanych maszynistów. Przy czym obaj mężczyźni byli zatrudnieni na część etatu. ZUS odpowiadając na wątpliwości pracodawcy zwrócił uwagę, że zasady i tryb opłacania składek na FEP określa ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 965 ze zm.). Zgodnie z jej art. 35 danina na FEP musi być obowiązkowo opłacana za pracownika, który urodził się po 31 grudnia 1948 r. oraz wykonuje pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Pracodawca musi opłacać składkę poczynając od dnia zatrudnienia na takim stanowisku do dnia rozwiązania stosunku pracy z podwładnym. Jednocześnie obowiązek odprowadzania daniny na rzecz ZUS dotyczy wszystkich pracowników spełniających powyższe warunki. Tak więc obejmuje także osoby wykonujące prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w niepełnym wymiarze czasu pracy. Zasada ta wynika z tego, że przepisy ustawy o emeryturach pomostowych nie uzależniają obowiązku płacenia składek od wymiaru czasu pracy. Co więcej, przymus ten nie ma żadnego związku z warunkami, które muszą spełnić ubezpieczeni, aby uzyskać prawo do pomostówki. Ustawodawca bowiem przyznał prawo do takiego świadczenia wyłącznie osobom, które wykonują prace w pełnym wymiarze czasu pracy oraz spełnią inne warunki stażowe, o ile rozpoczęły swoje zatrudnienie w takich warunkach przed 1 stycznia 1999 r. Niestety, konieczność spełnienia wszystkich przesłanek nie ma znaczenia dla pracodawcy, który ma obowiązek płacenia na FEP od wszelkich wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przysługujących za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Zwolnienie dotyczy bowiem wyłącznie tych składników wynagrodzenia, które są należne za okresy pracy, w którym praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie była wykonywana. Z obowiązku opłacania składek na FEP nie zwalnia także fakt, że pracownik ma już ustalone prawo do emerytury.


Pozostało 12% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane