statystyki

Zasiłki: Samotni i wielodzietni rodzice dostaną wyższe dodatki

autor: Michalina Topolewska06.09.2016, 10:39; Aktualizacja: 06.09.2016, 10:52
Przepisy określają też, kiedy dodatek na urlopie wychowawczym nie będzie przysługiwałpieniądze

Przepisy określają też, kiedy dodatek na urlopie wychowawczym nie będzie przysługiwałpieniądzeźródło: ShutterStock

Wraz z mężem wychowujemy trójkę dzieci w wieku 3, 15 i 18 lat. Zamierzam składać wniosek o przyznanie pomocy finansowej na rozpoczynający się 1 listopada nowy okres zasiłkowy. Czy będą w nim obowiązywać wyższe kwoty wsparcia niż te, które teraz otrzymujemy, np. dodatku dla rodziny wielodzietnej – pyta pani Dorota.

Wnioski o przyznanie świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy, który potrwa do 31 października 2017 r., można składać od początku września. Część świadczeniobiorców będzie otrzymywać wsparcie w wyższej wysokości niż dotychczas. Przepisy przewidują, że podwyżka obejmie zasiłek na dziecko, który przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym i faktycznym (osobom opiekującym się małoletnimi, które wystąpiły do sądu o ich przysposobienie). Ponadto zasiłek może otrzymywać tzw. osoba ucząca się, czyli taka, która jest pełnoletnia i uczy się, ale nie pozostaje na utrzymaniu rodziców (bo ci zmarli) lub otrzymuje od nich alimenty. Co do zasady zasiłek jest wypłacany do ukończenia przez dziecko 18 lat, jeśli jednak kontynuuje ono naukę w szkole, możliwe jest jego uzyskiwanie do 21. urodzin. Z kolei w przypadku osoby uczącej się i dziecka z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności zasiłek może być wypłacany do skończenia 24 lat, o ile uczy się ono w szkole lub szkole wyższej. Świadczenie nie zostanie przyznane, jeśli np. dziecko zawrze związek małżeński, zostało umieszczone w pieczy zastępczej lub pełnoletni potomek ma własnego syna lub córkę.

Więcej dla samotnych

Osoby uprawnione do zasiłku mogą otrzymywać do niego różne dodatki. Jest ich siedem, przy czym w nowym okresie zasiłkowym tylko część z nich wzrośnie. Podwyżka dotyczy m.in. dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Prawo do niego mają osoby, które nie otrzymują na potomka alimentów od drugiego rodzica, jeśli powodem jest to, że ten nie żyje, jest nieznany lub sąd oddalił powództwo o ich ustalenie. Co istotne, jeśli rodzic zmieni stan cywilny lub będzie miał kolejne dzieci z innym partnerem, i będą je wspólnie wychowywać, dodatek nie może być przyznany. Nie będzie bowiem spełniona przyjęta w przepisach definicja osoby samotnie wychowującej dziecko.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • młodzi(2016-09-06 22:11) Zgłoś naruszenie 24

  Należy zmienić definicję samotnej matki. SAMOTNY OJCIEC I MATKA TO WDOWIEC LUB WDOWA.Takich ludzi należy wspierać.Przy wielodzietności jeśli żadne z rodziców nie pracuje to,, wygonić ,,do pracy.każdy niech pracuje na utrzymanie swoje i swojego potomstwa a nie młodzi ludzie stają się stałymi ,,klientami,,opieki społecznej.PRECZ Z PASOŻYTNICTWEM NA KOSZT CIĘŻKO PRACUJĄCEGO SPOŁECZEŃSTWA!

  Odpowiedz
 • ŁUCJA(2016-09-26 15:48) Zgłoś naruszenie 12

  ZGADZAM SIE SAMOTNA MATKA LUB OJCIEC TO WDOWA LUB WDOWIEC A RESZTE POGONIC DO PRACY TERAZ MLODZI NIE MJA WSYDU SIEDZA BEZ SLUBU I SIEDZA W OPIECE NA GARNUSZKU SPOLECZENSTWA CZAS DO PRACY OPIEKA MUSI OFEROWAC PRACE A NIE DARMOWE PIENIADZE KAZDY MUSI PRACOWAC IUTRZYMYWAC SAM SWOJE DZIECI

  Odpowiedz
 • zdenerwowana glupota(2017-02-27 10:23) Zgłoś naruszenie 00

  Znam osoby korzystające z pomocy społecznej i znam kwoty zasiłków ludzie niebadzcie śmiesznie jak można przeżyć bedac samotna osoba bez dochodow za 70 zł miesięcznie zasiłku jeśli to są luksusu ze tak zazdroscicie to rzucie prace i zyjcie też za takie kwoty zobaczycie jaki to luksus.Nie wszyscy nie maja pracy z tego powodu ze nie chcą .Powodzenia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane