"Rzecznik wyraził zainteresowanie naszym projektem. Dzięki współpracy o wiele łatwiej będzie przegłosować ten wniosek przed TK, działając razem niż osobno" - powiedział na konferencji prasowej w Poznaniu Marek Goliszewski.

Według Goliszewskiego pozytywna decyzja Trybunału w sprawie tego wniosku otworzy rządowi drogę do prawdziwej reformy tego systemu.

BCC w poniedziałek zapowiedział, że złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o wyjaśnienie, czy funkcjonowanie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) nie narusza prawa do równości, które gwarantuje konstytucja RP.

Według BCC rolnicy płacą zbyt małe składki na ubezpieczenie emerytalne. Nie płacą także podatku dochodowego, co rodzi poczucie "głębokiej niesprawiedliwości i nierównego traktowania".

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu rolników autorstwa PSL został zaakceptowany przez rząd i trafił do prac w Sejmie

BCC domaga się od rządu włączenia rolników do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych oraz systemu podatkowego. Chce też, by rolnicy zostali uświadomieni o korzyściach płynących z płacenia wyższych składek. Chodzi o możliwość otrzymywania w przyszłości wyższych emerytur.

Goliszewski wyliczył, że w 2008 r. - dopłaty z budżetu do KRUS (w 2008 r. 16 mld zł) - uniemożliwią uporządkowanie finansów publicznych, a to ma znaczenie zwłaszcza w okresie zbliżających się "chudych lat".

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu rolników autorstwa PSL został zaakceptowany przez rząd i trafił do prac w Sejmie. Marszałek skierował go do pierwszego czytania w komisjach: rolnictwa oraz polityki społecznej.

Projekt nie był jednak rozpatrzony, ma się nim zająć specjalnie powołana podkomisja. Jak poinformowano PAP w komisji polityki społecznej, na razie posłowie nie zajmują się tym projektem.