statystyki

L-4 to nie urlop. Na zwolnieniu nie wolno pracować u innego pracodawcy

autor: Maria Kuźniar31.08.2016, 19:00
praca, stres, zmęczenie

Zdarzają się wprawdzie wyjątkowe sytuacje, kiedy można uzyskać zwolnienie tylko z jednej firmy.źródło: ShutterStock

Pan Rafał pracuje w dwóch firmach. – W jednej sytuacja od kilku miesięcy jest trudna, boję się, że ją stracę. Jestem psychicznie wykończony i lekarz sugeruje zwolnienie lekarskie. Z drugiej strony dopiero od kilku miesięcy jestem zatrudniony w drugiej, gdzie zwolnienie mogłoby przekreślić moje szanse na przedłużenie umowy. Czy mogę je uzyskać tylko z jednego miejsca pracy – zastanawia się czytelnik

W czasie orzeczonej niezdolności do pracy nie można jej świadczyć u żadnego z pracodawców, nawet jeśli jedna z nich należy do lekkich – np. praca biurowa, korekta tekstów, wykonywanie niewielkiego rękodzieła. Nie ma też znaczenia rodzaj umowy ani to, czy praca obciąża w istotny sposób organizm pracownika, czy nie ma większego wpływu, a także wymiar czasu pracy ani motywacja osoby, która podejmuje taką aktywność. Jak wskazał Sąd Najwyższy, jedynie sporadyczna i wymuszona okolicznościami aktywność zawodowa, która ma na celu osiągnięcie zarobku w czasie pobierania zasiłku chorobowego, może usprawiedliwiać zachowanie prawa do tego świadczenia. Celem zwolnienia lekarskiego jest bowiem zapewnienie pracownikowi odpowiedniego czasu, który powinien zostać wykorzystany na powrót do zdrowia. Wykorzystywanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem może w konsekwencji spowodować utratę prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.

Zdarzają się wprawdzie wyjątkowe sytuacje, kiedy można uzyskać zwolnienie tylko z jednej firmy. Jeśli lekarz uzna, że ze względu na charakter zatrudnienia praca nie będzie się odbywała z uszczerbkiem dla celu zwolnienia, nie będzie można mówić o niewłaściwym jego wykorzystaniu. Pracownik musi wówczas uzyskać wpisaną do karty chorobowej opinię lekarza udzielającego zwolnienia, że wykonywanie określonej pracy nie jest przeciwwskazane, nie przedłuży okresu niezdolności do pracy i nie jest niezgodne z celem tego zwolnienia. Są to jednak sytuacje wyjątkowe i nie należy ich nadużywać niezależnie od sytuacji w firmie. Z punktu widzenia każdego pracodawcy jest to kontrowersyjne. Prawo mówi bowiem jasno, że zwolnienie lekarskie powinno być wykorzystywane tak, by pracownik jak najszybciej powrócił do zdrowia. Praca zarobkowa jest zaś głównym powodem, dla którego świadczenie jest odbierane.

Pan Rafał pisze, że boi się utraty zatrudnienia w firmie, w której sytuacja obecnie nie jest najlepsza. Można więc zrozumieć, że szuka rozwiązania, które pozwoli mu z jednej strony zachować płynność finansową, a z drugiej zadbać o zdrowie psychiczne. Powinien się jednak liczyć z tym, że szef dowie się, że wykonuje on pracę w drugiej firmie. Zaświadczenie od lekarza, że nie jest ona przeciwwskazana, może oczywiście okazać się wystarczającym argumentem, jednak jeśli sprawa trafi do sądu – może to być za mało. Dlatego też doradzamy dużą ostrożność. Jak bowiem w sprawie o zasiłek chorobowy wskazał w wyroku z 2008 r. Sąd Najwyższy, dowód z opinii medycznej, czy wykonywanie pracy zarobkowej w okresie niezdolności do pracy miało wpływ na stan zdrowia ubezpieczonego, może nie mieć znaczenia.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane