statystyki

PFRON rozłoży zwrot nienależnych dopłat na raty

autor: Michalina Topolewska01.09.2016, 08:46; Aktualizacja: 01.09.2016, 08:54
Nowelizacja przepisów zakłada, że pracodawca będzie mógł zwrócić się do PFRON o rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności tylko raz.

Nowelizacja przepisów zakłada, że pracodawca będzie mógł zwrócić się do PFRON o rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności tylko raz.źródło: ShutterStock

Pracodawcy, którzy muszą oddać dofinansowania do wynagrodzeń, będą mogli występować do prezesa funduszu o ich rozłożenie na raty. Z uprawnienia tego będą mogli skorzystać już od 25 września.

Zmiany związane z dochodzeniem należności przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przewiduje ustawa z 19 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1336). Wprowadza ona nowe regulacje dotyczące pracodawców, którzy w wyniku naruszenia przepisów, np. opóźnienia w ponoszeniu kosztów płacy lub błędów w ich wyliczeniu, muszą zwrócić do PFRON nienależnie uzyskane dopłaty do wynagrodzeń osób z dysfunkcjami zdrowotnymi. Pracodawca, który otrzyma decyzję nakazującą oddanie dofinansowań, będzie mógł złożyć wniosek o rozłożenie na raty (w całości lub części) lub odroczenie terminu ich płatności. Nie będzie miał natomiast możliwości starania się o umorzenie (w całości lub części) kwoty głównej zobowiązania. Takie rozwiązanie będzie bowiem możliwe do zastosowania jedynie w przypadku odsetek od należności głównej, pod warunkiem że zostanie ona spłacona nie później niż w ciągu trzech miesięcy od otrzymania wezwania.

Polecany produkt: PFRON. Rewolucja we wpłatach>>>

Tylko raz


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane