statystyki

Nawet krótka podróż służbowa może być delegowaniem i wymagać zawiadomienia zagranicznych urzędów

autor: Karolina Schiffter02.09.2016, 17:30
podróż, biznes, młodzi

W praktyce dość powszechny jest pogląd, że podróż służbowa i delegowanie wykluczają się nawzajem: jeżeli pracownik jest w podróży służbowej, to nie jest delegowany i odwrotnie.źródło: ShutterStock

Spółka IT z siedzibą w Warszawie zamierza wysłać swoich pracowników, obywateli Polski, jednorazowo na jeden miesiąc do pracy w spółce zależnej w Belgii. Osoby te na co dzień pracują w Warszawie. Podczas wyjazdu będą pomagać belgijskim pracownikom przy realizacji dużego projektu informatycznego dla globalnego klienta. Spółka zastanawia się, jak potraktować ten wyjazd. Czy stanowi on podróż służbową i pracownikom należy wypłacić diety? Czy też należy go potraktować jako delegowanie? Co zmienia taka kwalifikacja wyjazdu?

CYKL: JESIEŃ Z GLOBAL MOBILITY

Rozpoczynamy dzisiaj cykl artykułów Jesień z Global Mobility przygotowanych we współpracy z kancelarią Raczkowski Paruch. Dotyczy on zatrudniania cudzoziemców w Polsce oraz zasad delegowania rodzimych pracowników za granicę.

Cykl jest inspirowany licznymi zmianami w tym obszarze, które nastąpiły ostatnio lub też dopiero są planowane. 18 czerwca 2016 r. weszła w życie ustawa o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Kolejne zmiany czekają nas zapewne od 2017 r. – zakłada się m.in. zniesienie procedury oświadczeniowej dla obywateli naszych wschodnich sąsiadów i wprowadzenie dwóch nowych rodzajów zezwoleń na pracę: zezwolenia na pracę sezonową i zezwolenia na pracę krótkoterminową.

Chcemy wskazać rozwiązania konkretnych problemów, które w związku ze zmianami przepisów coraz częściej pojawiają się w praktyce.

Polecany produkt: Ryczałt za noclegi >>>

Wyjazd pracowników za granicę stanowi podróż służbową na gruncie przepisów kodeksu pracy, a także ubezpieczeniowych i podatkowych. Jednocześnie na gruncie prawa unijnego (dyrektywy 96/71/WE) oraz regulacji nowej ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, która weszła w życie 18 czerwca 2016 r., będzie również delegowaniem. Oznacza to, że polski pracodawca będzie musiał zagwarantować pracownikom diety i zwrot kosztów z tytułu podróży służbowej, a także spełnić dodatkowe obowiązki przewidziane przez przepisy dotyczące delegowania pracowników (m.in. zawiadomić belgijski urząd pracy o delegowaniu i przechowywać niektóre dokumenty dotyczące pracowników w Belgii).


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane