statystyki

Jak otrzymać 500 zł na pierwsze dziecko po stracie pracy

autor: Michalina Topolewska29.08.2016, 17:30; Aktualizacja: 29.08.2016, 18:27
Czy dostanę świadczenie po zmianie dochodu?

Czy dostanę świadczenie po zmianie dochodu?źródło: ShutterStock

Jeśli rodzic straci zatrudnienie lub zacznie urlop wychowawczy, gmina nie uwzględni osiąganych dotychczas zarobków przy sprawdzeniu, czy spełnione jest kryterium dochodowe.

Czy potrzebne są dodatkowe dokumenty

Pracodawca udzielił matce urlopu wychowawczego, który zacznie od 1 września. W związku z tą sytuacją będzie składała wniosek o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko. Czy aby gmina zastosowała utratę dochodu, trzeba dołączyć do wniosku dodatkowe dokumenty?

TAK

Przy procedurze utracania dochodu konieczne jest przedstawienie dokumentu np. oświadczenia zawierającego informację o dacie utraty dochodu oraz jego wysokości. Czytelniczka będzie więc musiała wskazać, od kiedy rozpoczyna urlop wychowawczy oraz kwotę wynagrodzenia, którego nie będzie do czasu jego zakończenia otrzymywać. Gdyby powodem utraty dochodu było np. rozwiązanie umowy o pracę, należy wskazać, od kiedy to nastąpiło oraz ile wynosiły miesięczne zarobki.

Podstawa prawna

Par. 2 ust. 2 pkt 1 lit. i rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 18 lutego 2016 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze (Dz.U. poz. 214).

Czy dostanę świadczenie po zmianie dochodu

Ojciec składał w kwietniu wniosek o świadczenie wychowawcze na dwójkę dzieci. Na pierwszego potomka 500 zł nie zostało przyznane, ponieważ policzony przez gminę dochód przekraczał kryterium dochodowe. Czy gdyby sytuacja dochodowa rodziny pogorszyła się, będzie mógł jeszcze raz starać się o świadczenie wychowawcze na to dziecko?


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • niespr(2016-08-29 22:32) Zgłoś naruszenie 30

    kryterium dochodowe...powinno być brane pod uwagę to co rodzina dostaje na rękę , czyli netto z uwagi na to, że 500+nie jest opodatkowane i oskładkowane i rodzina , która otrzymuje to świadczenie jest w znacznie lepszej sytuacji od rodziny otrzymującej np minimalną pensje po potrąceniu składek i podatków, dochody brutto a netto to spora różnica, 500 plus to czysta gotówka dla rodziny,

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane