"W sprawie ustaw zdrowotnych już podjąłem decyzję, tylko jest moim prawem ogłosić ją w odpowiedni sposób" - powiedział prezydent podczas konferencji prasowej w Warszawie. Zaznaczył, że "to nie będzie decyzja taka sama w stosunku do wszystkich sześciu ustaw".

Prezydent poinformował, że komunikat w tej sprawie zostanie wydany "pewnie w środę". "Ale są to ustawy, które są całkowicie sprzeczne z moimi przekonaniami, zarówno jeżeli chodzi o pewne prawa pracowników i przede wszystkim jeżeli chodzi o pacjentów oraz w ogóle relacje państwo-obywatel jeżeli idzie o zdrowie" - dodał.

W zeszłym tygodniu Lech Kaczyński powiedział dziennikarzom, że co do niektórych ustaw zdrowotnych "będzie weto". "Jest rzeczą oczywistą, że te przepisy, które prowadzą po prostu do prywatyzacji szpitali, będą zawetowane" - oświadczył.

W poniedziałkowym spotkaniu wzięli udział, oprócz przedstawicieli OPZZ, także związkowcy z "Solidarności" i Forum Związków Zawodowych

O weto w tej sprawie apelują do prezydenta związkowcy. Po poniedziałkowym spotkaniu z prezydenckim ministrem Andrzejem Dudą Urszula Michalska z OPZZ powiedziała dziennikarzom, że związkowcy zwrócili się do prezydenta o niepodpisywanie trzech ustaw: o zakładach opieki zdrowotnej, o pracownikach służby zdrowia oraz przepisów wprowadzających.

W poniedziałkowym spotkaniu wzięli udział, oprócz przedstawicieli OPZZ, także związkowcy z "Solidarności" i Forum Związków Zawodowych.

Reforma służby zdrowia obejmuje ustawy: o ZOZ-ach, o ochronie praw pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej, a także przepisy wprowadzające wszystkie zmiany. Ustawy te zakładają m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta.