statystyki

500 zł na dziecko: Wymiana informacji z UE może wydłużyć rozpatrzenie wniosku

autor: Michalina Topolewska23.08.2016, 07:50; Aktualizacja: 23.08.2016, 09:25
500+ pieniądze

500+ pieniądzeźródło: ShutterStock

Jeśli w przypadku ustalania, który kraj ma pierwszeństwo w wypłacie świadczeń na dzieci, konieczne jest pozyskanie danych z zagranicy, wydanie decyzji w takiej sprawie może się opóźnić.

Co do zasady art. 49 ust. 2 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) przewiduje, że gdy wniosek o wsparcie z programu 500+ został złożony do 1 lipca włącznie, gmina ma trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku i przyznanie świadczenia. Ten sam termin obowiązuje też Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej (ROPS). To one z upoważnienia marszałków województw rozpatrują te wnioski, z których wynika, że jeden z rodziców pracuje w którymś z państw UE. To bowiem oznacza, że podlegają unijnym przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i konieczne jest sprawdzenie, który kraj jest właściwy do przyznania świadczeń w pierwszej kolejności.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane