statystyki

500 zł na dziecko: Wymiana informacji z UE może wydłużyć rozpatrzenie wniosku

autor: Michalina Topolewska23.08.2016, 07:50; Aktualizacja: 23.08.2016, 09:25
500+ pieniądze

500+ pieniądzeźródło: ShutterStock

Jeśli w przypadku ustalania, który kraj ma pierwszeństwo w wypłacie świadczeń na dzieci, konieczne jest pozyskanie danych z zagranicy, wydanie decyzji w takiej sprawie może się opóźnić.

Co do zasady art. 49 ust. 2 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) przewiduje, że gdy wniosek o wsparcie z programu 500+ został złożony do 1 lipca włącznie, gmina ma trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku i przyznanie świadczenia. Ten sam termin obowiązuje też Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej (ROPS). To one z upoważnienia marszałków województw rozpatrują te wnioski, z których wynika, że jeden z rodziców pracuje w którymś z państw UE. To bowiem oznacza, że podlegają unijnym przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i konieczne jest sprawdzenie, który kraj jest właściwy do przyznania świadczeń w pierwszej kolejności.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane