statystyki

Resort pracy przeciw kontroli wideo lekarzy z ZUS

autor: Bożena Wiktorowska22.08.2016, 07:14; Aktualizacja: 22.08.2016, 08:43
ZUS

Resort zwraca uwagę, że orzeczenia lekarzy orzeczników i komisji lekarskich podlegają nadzorowi przez prezesa ZUS.źródło: ShutterStock

W gabinetach orzeczników zakładu nie będzie rejestrowania obrazu ani dźwięku przebiegu komisyjnego badania stanu zdrowia ubezpieczonego. Resort pracy powiedział stanowcze „nie” zmianom, które zaproponował poseł Jacek Kurzypa z Prawa i Sprawiedliwości.

Kurzypa argumentował, że taka zmiana mogłaby przeciwdziałać „cudownym uzdrowieniom” przez lekarzy orzeczników osób ubiegających się o renty z tytułu niezdolności do pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgadza się z tym. Wskazuje, że przy ocenie stopnia utraty zdolności do pracy nie wystarczy samo rozpoznanie choroby lub chorób. Konieczne jest stwierdzenie, czy ich następstwa naruszają sprawność organizmu w stopniu ograniczającym zdolność do pracy zarobkowej. W postępowaniu wyjaśniającym lekarze orzecznicy i komisje lekarskie korzystają z dokumentacji przygotowanej przez medyków prowadzących chorych oraz wyników badań diagnostyczno-leczniczych. Co więcej, w całym zakładzie obowiązują ujednolicone standardy orzecznicze wskazujące m.in. metodę prawidłowej oceny stanu zdrowia.

Resort zwraca też uwagę, że orzeczenia lekarzy orzeczników i komisji lekarskich podlegają nadzorowi przez prezesa ZUS. Obejmuje on kontrolę prawidłowości i jednolitości stosowania zasad orzecznictwa o niezdolności do pracy. Bezpośredni nadzór nad działalnością orzeczników w oddziałach zakładu jest sprawowany przez głównego lekarza orzecznika. Osoba ubiegająca się o świadczenie może również wnieść sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika. W takich przypadkach sprawa zostaje przekazana komisji lekarskiej, a jej orzeczenie stanowi podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczeń. Istnieje zatem dodatkowa kontrola decyzji lekarzy orzeczników przez komisje lekarskie. Ustalenia dokonane przez medyków podlegają także kontroli sądowej.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • T-B(2016-08-22 13:01) Zgłoś naruszenie 20

    NIESTETY BŁĘDNA DECYZJA -ponieważ często lekarze orzecznicy nie zawsze właściwie oceniają stan zdrowia ubezpieczonego według swojego uznania.Zdarza się tak że nie mają właściwej specjalizacji do wydania fachowej decyzji są to urzędnicy na potrzeby ZUS i dla pieniędzy nie lekarze medycyny.Odwoływanie się do komisji i sądu od orzeczeń tych decyzji dla chorego to dodatkowe cierpienie,nerwy,oraz jeszcze pieniądze są potrzebne jak dasz to masz.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane