statystyki

Centrala nie podzieli ulgi na PFRON między oddziały

autor: Michalina Topolewska22.08.2016, 07:14; Aktualizacja: 22.08.2016, 08:47
Jeśli firma posiada jednostki uprawnione do samodzielnego zatrudniania we własnym imieniu, to każdą z nich należy uznać za odrębny potencjalny podmiot wpłat na PFRON.

Jeśli firma posiada jednostki uprawnione do samodzielnego zatrudniania we własnym imieniu, to każdą z nich należy uznać za odrębny potencjalny podmiot wpłat na PFRON.źródło: ShutterStock

Pracodawcy mają wątpliwości jak należy prawidłowo korzystać z obniżeń we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), gdy przedsiębiorstwo ma samodzielne jednostki organizacyjne.

Kwestia została poruszona w piśmie skierowanym do biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Został w nim wskazany przykład firmy posiadającej jednostki organizacyjne mające przymiot pracodawcy, co oznacza, że mają one zdolność do samodzielnego zatrudniania pracowników oraz dokonywania czynności z zakresu prawa pracy. W konsekwencji każda z takich jednostek ma obowiązek odrębnego rozliczania się z PFRON. W szczególności powoduje to, że gdy nie osiąga wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, jest zobligowana do wpłat na rzecz funduszu. W związku z tym POPON postanowił zapytać, jak w takich sytuacjach powinny być stosowane przepisy dotyczące możliwości uzyskania ulgi w składce na PFRON (pracodawca może z niej skorzystać, gdy kupi produkcję lub usługę od przedsiębiorstwa, które ma prawo do udzielania obniżeń) i czy może być ona spożytkowana przez dowolną jednostkę organizacyjną.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane