statystyki

Centrala nie podzieli ulgi na PFRON między oddziały

autor: Michalina Topolewska22.08.2016, 07:14; Aktualizacja: 22.08.2016, 08:47
Jeśli firma posiada jednostki uprawnione do samodzielnego zatrudniania we własnym imieniu, to każdą z nich należy uznać za odrębny potencjalny podmiot wpłat na PFRON.

Jeśli firma posiada jednostki uprawnione do samodzielnego zatrudniania we własnym imieniu, to każdą z nich należy uznać za odrębny potencjalny podmiot wpłat na PFRON.źródło: ShutterStock

Pracodawcy mają wątpliwości jak należy prawidłowo korzystać z obniżeń we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), gdy przedsiębiorstwo ma samodzielne jednostki organizacyjne.

Kwestia została poruszona w piśmie skierowanym do biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Został w nim wskazany przykład firmy posiadającej jednostki organizacyjne mające przymiot pracodawcy, co oznacza, że mają one zdolność do samodzielnego zatrudniania pracowników oraz dokonywania czynności z zakresu prawa pracy. W konsekwencji każda z takich jednostek ma obowiązek odrębnego rozliczania się z PFRON. W szczególności powoduje to, że gdy nie osiąga wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, jest zobligowana do wpłat na rzecz funduszu. W związku z tym POPON postanowił zapytać, jak w takich sytuacjach powinny być stosowane przepisy dotyczące możliwości uzyskania ulgi w składce na PFRON (pracodawca może z niej skorzystać, gdy kupi produkcję lub usługę od przedsiębiorstwa, które ma prawo do udzielania obniżeń) i czy może być ona spożytkowana przez dowolną jednostkę organizacyjną.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane