statystyki

Rząd wprowadza nowy instrument - obligacje społeczne. Na czym polegają?

autor: Zofia Jóźwiak19.08.2016, 07:16; Aktualizacja: 19.08.2016, 07:36
Beata Szydło

Beata Szydłoźródło: PAP
autor zdjęcia: JAKUB GRUCA PRZYLOT PAPIEZ FRANCISZEK LOTNISKO CRACOW AIRPORT B

Rząd rozpoczyna eksperyment z obligacjami społecznymi. To mało znany jeszcze na świecie instrument, próbujący pogodzić kwestie finansowe z rozwiązywaniem nabrzmiałych problemów społecznych. Chodzi o to, żeby nie płacić za działania pozorne, które tylko je maskują, a nie rozwiązują. Od lat prowadzone są na przykład w więzieniach działania resocjalizujące, ale ci, którzy tam trafili, często tam wracają. A po pobycie w domu poprawczym trudno odzyskać kontakt z rodziną, podobnie jak kobietom szukającym wsparcia w domach samotnej matki – usamodzielnić się i rozpocząć życie na własny rachunek. I właśnie w takich obszarach mają się sprawdzić nowe obligacje.

Z tym, że nazwa jest trochę myląca, bo „normalne” obligacje – państwowe czy samorządowe to papiery na ogół w miarę bezpieczne, pozwalające w zależności od koniunktury przynieść mniejszy lub większy zysk. Tu, przynajmniej biorąc pod uwagę dotychczasowe przykłady ze świata, pewności zwrotu nie ma, a przewidziane bonusy raczej ryzyka też nie równoważą. Dla kogo są więc pieniądze? Np. dla dobrze prosperujących fundacji czy stowarzyszeń dysponujących własnymi środkami i tak przewidzianymi na określone zadanie albo np. dla samorządów, które problemy społeczne mają na co dzień i muszą na nie wykładać pieniądze. W razie sukcesu jest zwrot i bonus, czyli szansa na następny dobry program.

Obligacje społeczne na świecie

Obligacje społeczne na świecie

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 19% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

 • sn(2016-08-19 07:58) Zgłoś naruszenie 121

  Kolejna furtka dla nowej niby lepszej zmiany na zadłużanie niebotyczne Państwa.Dziś radio I pr. podało ,że wg art. Rzczypospolitej zadłużył nowy Rząd kraj za 5 m-cy na kwotę 56 mld (RP ma dług ok. 1,2 biln inni mówią że ok.2-3 blin.) . Tak się rządzić to potrafi byle głupi ,żyć na kredyt i kraj prowadzić w dalszą ruinę(2-3blin zadłużenia) , zamiast się dobrze rządzić, oszczędnie i gospodarnie .Nie pozostawiać długu na przyszłe pokolenia . Co za nieudaczniki czy nieodpowiedzialni, doprowadzili do takiego zadłużenia RP bez pokrycia !!!!. Ludzie to miała być nowa dobra zmiana, nie popełniająca błędów poprzedników, trwonienia naszej kasy systemikowo , przekrętów, życia ponad stan ,nonszalancji itp !!!!.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-08-19 09:11) Zgłoś naruszenie 80

  Gdyby chodziło o to , "żeby nie płacić za działania POzorne" , to na początek należałoby zwolnić Morawieckiego . A później ten głupi rząd .

  Odpowiedz
 • x(2016-08-19 12:06) Zgłoś naruszenie 70

  Nikoś dyzma

  Odpowiedz
 • Stan(2016-08-19 11:51) Zgłoś naruszenie 71

  Każda forma kredytu finansowego jest szkodliwa społecznie i gospodarczo. Przepraszam jeżeli kogoś urażę ale każdy kto promuje pogląd że kredyty rozwijają gospodarkę powinien być ścigany prawnie za szerzenie zbrodniczych ideologii. Na kredytach zarabiają TYLKO banki (czyli przestępcze organizacje finansowe) i nikt więcej, ani państwo ani szary obywatel czy drobny przedsiębiorca.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mam ten kraj w tyle(2016-08-19 15:51) Zgłoś naruszenie 50

  To nie jest polski rząd

  Odpowiedz
 • Kuba(2016-08-19 17:55) Zgłoś naruszenie 02

  "że wg art. Rzczypospolitej zadłużył nowy Rząd kraj za 5 m-cy na kwotę 56 mld" -- gow prawda! To Tusk gdy rozpoczynał nasiadowe zanim dodatkowo okradl ludzi z emerytur zaczynał od 400mjd zl długu a skończył oficjalnie na 1,2 bln dlugu,lecz nie oficjal na 3 bln długu . To co piszesz "sn " to tylko odsetki od jego zobowiazań.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane